خبرگزاری بخدی

منو
بازسازی

غنی: قصر تاریخی دارالامان موزیم ملی و محل پذیرایی مهمانان خارجی می شود

در تاریخ:
پنج شنبه ۱۸ قوس ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

 محمد اشرف غنی، رییس جمهوری کشور که به هدف آغاز مرحله‌ی دوم بازسازی قصر دارالامان، در این قصر حضور یافته بود، گفت که این قصر تاریخی پس از بازسازی به موزیم ملی و بخشی از آن به محل پذیرایی مهمانان خارجی تبدیل می شود.


مرحله نخست کار بازسازی قصر دارالامان تکمیل شده و امروز (پنجشنبه) در پنجمین نشست شورای عالی توسعه‌ی شهری با حضور رییس جمهورغنی مرحله دوم کار بازسازی این مکان آغاز شد.
رییس جمهوری غنی از کار تکمیل شده مرحله نخست بازسازی قصر دیدن کرده و با ابراز خرسندی از پیشرفت کار با هزینه کمتر گفت: پاکسازی قصر دارالامان از سوی انجینیران خارجی حدود یک میلیون دالر تخمین شده بود که به کمک همکاران کار پاکسازی آن با ۳۰ هزار دالر صورت گرفته است.
آقای غنی تاکید کرد که بازسازی و مراقبت از ساحات تاریخی باید دوامدار صورت بگیرد و حکومت تلاش دارد تا برای این کار سالانه بودجه خاصی در نظر بگیرد.
او افزود، بازسازی و مراقبت از ساحات و بناهای تاریخی، سرمایه گذاریی بنیادی است که سبب رونق گردشگری در کشور خواهد شد.
در همین حال سعادت منصور نادری، وزیر شهرسازی و مسکن کشور گفت که بیش از ۶۵۰ تن مواد بیکاره از داخل قصر بیرون کشیده شده است.
آقای نادری گفت که در بازسازی این قصر صد انجنیر جوان کار می کنند که ۲۵ درصد را زنان و سه درصد را معلولان تشکیل می دهد.
تیم بازسازی قصر دارالامان به خواست دولت افغانستان، طرح ‌هایی برای مرمت قصر تاج بیگ، قصر شاهی جلال‌آباد، مقبره شاه امان الله قاضی، مسجد پل خشتی، مسجد جامع هرات، روضه مزار شریف و ساختن ۱۲۶ مسجد در ولسوالی‌ها، مقبره سردار داوود خان، شهرک دیپلومات‌ها و شهرک وزرا را نیز روی دست گرفته است.
 پیشتر در ماه جوزای سال جاری پروژه بازسازی قصرتاریخی دارالامان در نخستین جلسه کمیسیون عالی توسعه و انکشاف شهری از سوى محمد اشرف غنی، رییس جمهوری کشور، عبدالله عبدالله رییس اجرایی و شماری از مقام های دولتی رسما افتتاح شد.
پروژه بازسازی قصر دارالامان در غرب شهر کابل، در آخر ماه حوت سال گذشته به هزینۀ بیش از ١۶ میلیون دالر امریکایى در جلسۀ کابینه به تصویب رسید.
در این جلسه وزارت شهرسازى موظف شد تا طبق تذکر جلسه، در بازسازی قصر دارالامان اقدام کند.
به اساس هدایت رییس جمهور، پروژۀ طراحی و بازسازی قصر دارالامان، توسط هیئت فنی- تخنیکی وزارت های امور شهرسازی، اطلاعات و فرهنگ و ریاست عمومی ادارۀ امور، ترتیب شده که طی پنج مرحله با بودجه (١۶.۵) میلیون دالر امریکایی تکمیل خواهد شد.
قصر تاریخی دارالامان در حدود هشت کیلومترى جنوب غرب شهر کابل قرار دارد، این قصر در دوره امان الله خان در اوایل دهۀ ١٣٠٠ هجرى شمسى اعمار شده بود.
از قصر دارالامان که تقریباً ١۵٠ اتاق کوچک و بزرگ داشت، در اوایل براى مرکز سلطنتى و بعدها به حیث تعمیر وزارت دفاع استفاده می شد که به اثر جنگ هاى دهه ١٣٧٠ تخریب شد، اکنون زیبایى این قصر از بین رفته، دیوارهاى آن فروریخته واتاق هاى آن به مخروبه مبدل شده است.
خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

پروژه بازسازی قصر تاریخی دارالامان از سوی رهبران حکومت رسما افتتاح شد

جوزا ۱۰, ۱۳۹۵

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks