خبرگزاری بخدی

منو
فرهنگی و هنری

غنی به پاس خدمات شایسته در زمینه ترویج تکنالوژی معلوماتی به نذیر احمد پیروز نشان عالی دولتی داد

در تاریخ:
سه شنبه ۷ جدی ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

 محمد اشرف غنی، رییس جمهوری کشور از کارکرد های نذیر احمد پیروز و به پاس خدمات ارزنده او در زمینه ترویج تکنالوژی معلوماتی در افغانستان، با تفویض نشان عالی دولتی علامه سید جمال‎الدین افغان، تقدیر کرد.


داکتر نذیراحمد پیروز مشاور ارشد وزارت تحصیلات عالی در عرصه تکنالوژی معلوماتی و رییس مرکز بین‎المللی و فرهنگی دانشگاه تخنیکی برلین است.
دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه ای گفته در مراسمی که به مناسبت تقدیر از کارکردهای آقای پیروز برگزار شده بود، خانم اول کشور، وزیر تحصیلات عالی و معینان آن وزارت، رییس و شماری از استادان دانشگاه کابل حضور داشتند.
رییس ‎جمهورغنی در این مراسم گفته که تعهد آقای پیروز به تمام مردم افغانستان است و یک لحظه هم در زمینه ترویج تکنالوژی معلوماتی در سراسر کشور، فروگذاشت نکرده و روش ظرفیت سازی که پیاده نموده است، بی نظیر است.
آقای غنی گفته که نذیراحمد پیروز، دیدگاه همه شمول به تمام افغانستان دارد و نه تنها در زمینه آموزش جوانان افغان تلاش می ‎کند، بل‎که هر جوانی که از سوی وی مورد آموزش قرار گرفته است، دوباره به وطن برگشته و در زمینه آموزش جوانان دیگر فعالیت دارند.
غنی همچنان گفته: تاکید من بالای سرمایه عظیم بشری بوده که در مهاجرین افغان نهفته است و این سرمایه افغانستان می‎باشد و باید هر افغان آن‎ها را جزء لاینفک سرمایه بشری بداند و آنان را به آغوش باز بپذیرد.
به گفته رییس جمهور، دو نسل افغانستان در مهاجرت با ظرفیت‎های عظیم، بزرگ شدند و هر کدام شان می ‎توانند سهم گسترده در ایجاد یک افغانستان با ثبات و مرفه بگیرند.
رییس ‎جمهور گفت که افغانستان در انقلاب چهارم صنعتی در عرصه تکنالوژی معلوماتی به یک گفتمان ملی ضرورت دارد، زیرا در سه انقلاب صعنتی، در حاشیه قرار داشته است.
آقای غنی با اشاره بر این‎ که تمام عرصه‎ها در حال دیجیتالی شدن است، گفته: شبکه فایبر نوری برای ما حیاتی است زیرا آسیا را به اروپا وصل می‎کند و زندگی ما نیز به آن تعلق دارد. وی از سکتور خصوصی خواست تا در این عرصه سهم بگیرد.
او تاکید کرده که نوع مدیریت و تمرکز دانشگاه ‎های افغانستان باید از شکل عنعنوی بیرون شوند تا بیشتر خدمات را ارائه دهند.
پیشرفت تکنالوژی معلوماتی در افغانستان
در این مراسم نذیراحمد پیروز دریافت نشان علامه سید جمال‎الدین افغان را مایه افتخار و مباهات دانسته و در رابطه به کارکرد‎هایش در زمینه پیشرفت تکنالوژی معلوماتی در افغانستان و چالش‎های موجود صحبت کرده است.
آقای پیروز گفته: اولین گام ما پس از برگشت به وطن، ایجاد ساختار مرکز کمپیوتر دانشگاه کابل بود و خواستیم تا از طریق این پروژه آگاهی استادان و دانشجویان دانشگاه کابل را بلند ببریم.
پیروز گفته که برای ارتقای ظرفیت جوانان تعدادی از محصلین را از دانشگاه های مختلف کشور برای دوره ماستری به دانشگاه تخنیکی برلین فرستاده که در حال حاضر ۷۵ تن آن‎ها فارغ شده اند.
او از جوانان خواسته که خود را مصروف سیاست‎های کوچک نسازند و در زمینه کسب دانش، اقتصاد و فرهنگ سازی تلاش نمایند.
نذیراحمد پیروز در اخیر سخنانش گفت که باید به سطح دولت در عرصه تکنالوژی معلوماتی یک مفکوره ملی و استراتیژیک ایجاد شود.
خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks