خبرگزاری بخدی

منو
گزارش ویژه

علاقمندی تاجران ایرانی برای گسترش روابط اقتصادی با تاجران افغان

در تاریخ:
جمعه ۲۹ حمل ۱۳۹۳
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

شماری از تاجران ایرانی می گویند که به منظور توسعه روابط تجاری و ایجاد اعتماد میان تاجران دو کشور، آنان آماده امضاء تفاهم نامه های اقتصادی و علاقمند سرمایه گذاری درداخل افغانستان هستند.

گروهی از خبرنگاران افغان به شمول خبرنگار خبرگزاری بخدی که بنا به دعوت اداره کل اتباع خارجی ایران به ولایت خراسان این کشور سفر داشتند از شهرک صنعتی ولایت خراسان رضوی دیدار کردند.
مسوولان شماری از شرکت های تولیدی در ایران در دیدار با خبرنگاران افغان گفتند که آنان خواهان تقویت روابط تجاری بازرگانان افغانستان هستند.
کمال امامی معماری، یکی از تاجران ایرانی در ولایت خراسان رضوی می گوید که او آماده استقبال از حضور و روابط دیداری بازرگانان افغانستان از شرکت های ایرانی است.
به باور او، روابط دوستانه میان تاجران ایران وافغانستان در بهبود اقتصاد و توسعه تجارت نقش عمده ای دارد.
حسن ماندگار، یکی دیگر از بازرگان ایرانی نیز می گوید، سیاست های اقتصادی کلان دو کشور در چند سال گذشته زیاد برای توسعه روابط اقتصادی بین دوکشور موثر نبوده به همین دلیل ایجاب می کند که بازرگانان دو کشور برای گسترش روابط تلاش کنند.

این بازرگان ایرانی می گوید که افغانستان کشور همسایه و همزبان ایران است و بازرگانان ایرانی مکلفیت دارند برای انتقال کالاهای تجاری و رشد اقتصادی دو کشور رابطه تنگاتنگی را بوجود آورند.
ماندگار تاکید کرد که در حال حاضراجناس تولیدی ایران در بازارهای افغانستان بنام کمپنی¬های خارجی بفروش می رسد.
خوشبینی تاجران افغان برای گسترش روابط
در همین حال مسوولان اتاق تجارت افغانستان گسترش روابط اقتصادی میان افغانستان و کشورهای همسایه را باعث توسعه تجارت و بهبود اقتصاد می دانند.

آقای خطیبی تاکید کرد که در حال حاضر اتاق تجارت هرات با برخی شعبات ولایتی بازرگانان ایران همکاری دارد و این رتبطه برای تجار ولایت هرات با اهمیت است.
سعد خطیبی، رئیس اتاق تجارت هرات به خبرگزاری بخدی گفت که در حال حاضر بیشتر محصولات در بازارهای داخلی به ویژه ولایات غرب کشور، ایرانی است و آنان از هر گونه روابط تجاری که باعث توسعه و انکشاف وضعیت تجاری شود استقبال می کنند.

آقای خطیبی تاکید کرد که در حال حاضر اتاق تجارت هرات با برخی شعبات ولایتی بازرگانان ایران همکاری دارد و این رتبطه برای تجار ولایت هرات با اهمیت است.
از سویی هم برخی از تاجران توجه جدی دولت بر وضعیت صنایع تولیدی کشور را عمده ترین عامل رشد و توسعه اقتصادی می خوانند.
برخی از آگاهان اقتصادی نیز با تاکید بر همکاری ها به منظور گسترش روابط تجاری و بانکی افغانستان با کشورهای همسایه، خواهان توافقات و بررسی در خصوص چشم اندازهای سرمایه گذاری مشترک در این خصوص هستند.
خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

هفتمین نمایشگاه تجاری و صنعتی با اشتراک صنعتگران و تاجران افغانستان و ایران برای سه روز در ولایت هرات در غرب افغانستان راه اندازی شد.

برگزاری هفتمین نمایشگاه تولیدات صنعتی افغانستان و ایران در هرات

دلو ۲۴, ۱۳۹۲

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks