خبرگزاری بخدی

منو
حقوق بشر

عفو بین الملل: حمله به غیرنظامیان افغان باید پایان یابد

در تاریخ:
شنبه ۵ دلو ۱۳۹۸
گزارش توسط:
فاطمه جویا-کابل
اشتراک گذاری:

سازمان عفو بین الملل روز گذشته(جمعه، ۴دلو) با نشر یک اعلامیه گفته است که تلفات غیرنظامیان در افغانستان در بالاترین سطح خود قرار دارد. براساس آمار منتشر شده از سوی هیأت معاونت ملل متحد در افغانستان(یوناما)، در ۹ ماه اول سال ۲۰۱۹ حداقل ۲ هزار و ۵۶۳ غیرنظامی کشته و ۵ هزار و ۶۷۶ تن دیگر زخمی شده و نیز از زمانی که یوناما در سال ۲۰۰۹ اقدام به ثبت آمار تلفات کرده، بیش از یک صد هزار شهروند افغانستان کشته یا زخمی شده اند.

این سازمان تاکید کرده: “در یک درگیری که شاخصه آن حمله به غیرنظامیان است، اصطلاح کاهش خشونت بی‌معنی است. میزان خشونت قابل قبولی وجود ندارد. امریکا و طالبان افغانستان باید متعهد به پیروی از قوانین جنگ باشند و به همه حملات به غیرنظامیان افغانستان پایان دهند.”

عمر وراج، معاون رییس منطقه‌ای سازمان عفو بین‌الملل در جنوب آسیا نیز گفته است: “ادعاهای صلح را نمی‌توان تا زمانی که طرف‌های درگیر، حمله به غیرنظامیان را متوقف کنند، جدی گرفت. آن ها باید متعهد به محافظت از غیرنظامیان باشند و همه حملات به غیرنظامیان باید مورد بررسی و محاکمه قرار گیرد. مذاکرات صلح تحت هیچ شرایطی نباید مجوز مصونیت از مجازات باشد. “

دراین گزارش سازمان عفو بین الملل آمده که غیرنظامیان همچنان در عملیات توسط نیروهای طرفدار دولت و نیروهای بین المللی از یک سو، و طالبان و دیگر گروه های مسلح از سوی دیگر، کشته می شوند.

این سازمان خاطرنشان کرده که گروه طالبان و سایر گروه های مسلح عمدا دست به جنایات جنگی زده‌اند و گروه مسلحی‌ که خود را دولت اسلامی در خراسان می نامد، فرقه گرایی را در حملات به اقلیت های مذهبی، از جمله بمب گذاری در یک عروسی شهروندان شیعه هزاره در آگست گذشته وارد کرده است.

این اظهارات سازمان عفو بین الملل در حالی مطرح شده است که مذاکرات نمایندگان ایالات متحده و گروه طالبان در دوحه قطر هنوز ادامه دارد. گفته شده در جریان این دور از مذاکرات، دو طرف در مورد کاهش خشونت ها گفتگو کرده و گروه طالبان نیز پیرامون کاهش خشونت ۱۰ روز ه با رهبران شان توافق کرده است.

اما حکومت افغانستان آتش بس را پیشرط گفتگوهای صلح قرار داده و کاهش خشونت ها را بی معنی و گنگ خوانده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

بیگ:”طالبان اصرار به رهایی کسانی دارند که دست شان به خون مردم آغشته است”

20 ساعت قبل

هیات ۳ نفری گروه طالبان برای گفتگو درباره آزادی زندانیان این گروه به کابل رسیده است

حمل ۱۲, ۱۳۹۹

شورای امنیت: روند رهایی زندانیان طالب پیچیده فنی و قانونی است و تبلیغات این روند را صدمه می زند

حمل ۹, ۱۳۹۹

سفارت امریکا: آماده ایم مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان را تسهیل بخشیم

حمل ۸, ۱۳۹۹

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks