خبرگزاری بخدی

منو
فرهنگی و هنری

عزاداری ماه محرم در جاده های کابل ممنوع اعلام شد

در تاریخ:
پنج شنبه ۱۵ میزان ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

مقام های وزارت ارشاد، حج و اوقاف و قوماندانی گارنیزیون کابل با انتشار قطعنامه ۹ ماده ای اعلام کردند که راه اندازی دسته های سینه زنی، راه پیمایی ها و نیز قمه زنی و تیغ زنی در جاده های کابل ممنوع است.


در قعطنامه از عزاداران خواسته شده که به منظور جلوگیری از وقوع حوادث امنیتی، مراسم عزاداری را از داخل مساجد و حسینیه‌ها بیرون نکشاند.
داعی الحق عابد، معین وزارت ارشاد، حج و اوقاف به خبرگزاری بخدی گفت در نشست شورای امنیت ملی و سپس نشست مشترک با حضور محمد اشرف غنی رییس جمهوری، سرور دانش معاون دوم، رییس شورای علمای افغانستان و نمایندگان شورای اهل تشیع این مساله مطرح شد و فیصله شد که از عزدارای در جاده های شهر کابل جلوگیری شود.
آقای عابد گفت که در این نشست فیصله شده تا بخاطر مصوونیت عزاردان حسینی، نظم شهری و تهدیدهای امنیتی که وجود دارد، مراسم عزاداری در مکان های مشخص برگزار شود و از راه اندازی دسته های سینه زنی در جاده ها جلوگیری شود.
به گفته او دروازه های آهنی باید در مناطق شیعه نشین نصب شود زیرا در دیگر مکان ها حساسیت های مذهبی را بیشتر خواهد کرد.
در این بیانیه آمده است که از تیغ زنی، قمه زنی، سینه زنی با بدن برهنه در جاده ها، ایجاد مزاحمت و نصب کردن پرچم‌ها در وسایل نقلیه جلوگیری ‌شود.
همچنان گفته شده که بلندگوهای مساجد پس از ساعت ۱۰:۰۰ شب منحصر به داخل مسجد باشد تا جلو مزاحمت به مردم گرفته شود.
این در حالی است که در سال‌های گذشته در روزهای تاسوعا و عاشورا عزاداران دسته‌های سینه زنی زنجیر زنی در جاده های کابل  راه می ‌انداختند.
در قطعنامه از مردم خواسته شده که در صحبت‌ها و سخنرانی‌هایی که با استفاده از رسانه‌ها، مساجد و حسینیه‌ها ایراد می‌ شود، اعتدال و میانه ‌روی را مراعات کنند و از بحث‌های اختلاف برانگیز میان مردم و علمای دینی خودداری شود.
در همین حال از نهادهای امنیتی خواسته شده که امنیت مراسم عاشورا را تامین کنند و از رسانه‌ها نیز خواسته شده که در برنامه‌های خود در دهه محرم از نشر برنامه های مخالف فرهنگ و ارزش‌های دینی خودداری کنند.
سال گذشته در مراسم عزاداری که از سوی دانشجویان در خوابگاه مرکزی دانشگاه کابل برگزار شده بود، درگیری میان جوانان پیرو دو مذهب رخ داد و نیز در حمله انتحاری در عاشورای سال ۱۳۹۰ در مسجد ابوالفضل کابل دست کم ۸۰ عزادار کشته شدند.
خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

حمله بر عزاداران در بلخ ۱۴ کشته و ده ها تن زخمی شدند

میزان ۲۱, ۱۳۹۵

رشته حملات در شب عاشورا در کابل: دومین حمله بر مسجدی در غرب پایتخت

میزان ۲۰, ۱۳۹۵

کشته و زخمی های حمله به سخی به شفاخانه علی آباد منتقل شدند

میزان ۲۰, ۱۳۹۵

پایان حمله مهاجمان به زیارتگاه سخی کابل؛ بیش از ۵۰ تن کشته و زخمی شدند

میزان ۲۰, ۱۳۹۵

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks