خبرگزاری بخدی

منو
صلح

صدیقی: ملت و دولت افغانستان طالبان را مانع اصلی صلح می دانند

در تاریخ:
جمعه ۲۶ ثور ۱۳۹۹
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ارگ ریاست‌جمهوری می‌گوید که ملت و دولت جمهوری اسلامی افغانستان طالبان را مانع اصلی روند صلح و ادامه‌ی خشونت‌های موجود در کشور می‌دانند.

آقای صدیقی امروز (جمعه، ۲۶ ثور) در رشته تویتی نوشته است که طالبان بارها خواست مردم و جامعه جهانی را برای تأمین آتش‌بس و آغاز گفت‌وگوهای صلح با دولت افغانستان رد کرده است.

او نوشته است: «طالبان با فراهم‌سازی بستر مطمیین برای انجام فعالیت‌های دهشت‌افگنانه به سایر گروهای تروریستی‌ نمی‌توانند ازجنایت‌های اخیر در کابل و سایر ولایات کشور شانه خالی کنند. این گروه، به گونه‌های مختلف در عقب اکثریت حمله‌ها و خشونت‌ها در کشور قرار داشته و به آسانی نمی‌شود این گروه را تبرئه کرد.»

صدیقی همچنان گفته است که دولت افغانستان هیچ وقت از روند صلح عقب‌نشینی نکرده، بلکه برای برقراری یک صلح پایدار و باعزت در کشور متعهد بوده و گام‌های اساسی را نیز برداشته است.

انکار طالبان از دست داشتن در حمله ی تروریستی  اخیر درکابل و ننگرهار برای مردم افغانستان قابل قبول نیست. به این زودی وعجله نمی توان گروه طالبان را از دست داشتن درحمله های خونین برائت داد. حمله بر شفاخانه ١٠٠بستر درکابل نیازبه تحقیقات بیشتردارد و نهاد های امنیتی روی آن کار می کنند.

دولت افغانستان هیچ وقت از پروسه ی صلح عقب نشینی نکرده ،بل برای برقراری یک صلح پایداروباعزت در کشور متعهد بوده و گام های اساسی  را نیز برداشته است. نیت حکومت صلح است و هیچ کسی بر این نیت شک نکند،

به گفته‌ی او، نیت حکومت صلح است، اما جنگ را گروه طالبان انتخاب کرده است. او تأکید کرده است که نیروهای امنیتی کشور نیز برای حفاظت از جان و مال مردم از هیچ گونه تلاش دریغ نخواهند کرد.

او یک‌بار دیگر علاوه کرده است که انکار طالبان از دست‌داشتن در حملات تروریستی اخیر در کابل و ننگرهار برای مردم افغانستان قابل قبول نیست.

صدیقی نوشته است: «به این زودی و عجله نمی‌توان گروه طالبان را از دست‌داشتن درحمله‌های خونین برائت داد. حمله بر شفاخانه ١٠٠بستر در کابل نیاز به تحقیقات بیشتردارد و نهاد‌های امنیتی روی آن کار می‌کنند.»

صدیقی این اظهارات را در واکنش به اعلامیه‌ی امروز گروه طالبان مطرح کرده است. در اعلامیه‌ی طالبان که در پیوند به رد ادعاهای مطرح‌شده مبنی بر دست داشتن این گروه در حملات روز سه‌شنبه در کابل و ننگرهار منتشر شده، آمده است که حلقاتی در درون حکومت در این حملات دست دارند.

این گروه همچنان ادعا کرده است که این حلقات با انجام چنین حملاتی، می‌خواهند برای موقف ضدصلح خود، از آن به‌حیث بهانه استفاده کنند. طالبان همچنان در این اعلامیه خواهان بررسی جدی و بی‌طرفانه حملات روز سه‌شنبه بر شفاخانه صدبستر دشت برچی و مراسم تشییع جنازه در ننگرهار شده‌اند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

گروه طالبان خواهان بررسی جدی و بی طرفانه رویداد های کابل و ننگرهار شد

ثور ۲۶, ۱۳۹۹

خلیلزاد برای اجرای کامل توافقنامه صلح امریکا با طالبان با ملابردار دیدار کرد

ثور ۱۸, ۱۳۹۹

۵۲ زندانی دیگر طالبان از زندان پل چرخی آزاد شدند

ثور ۱۷, ۱۳۹۹

صدیقی: طالبان کرونا را جدی بگیرند و آتش بس کنند

ثور ۱۵, ۱۳۹۹

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks