خبرگزاری بخدی

منو
صحت

شفاخانه ۵۰ بستر تداوی معتادین مواد مخدر در پروان به بهر برداری سپرده شد

در تاریخ:
یکشنبه ۳ دلو ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

 فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه کشور امروز (یکشنبه) یک شفاخانه ۵۰ بستر تداوی معتادین در شهر چاریکار، مرکز ولایت پروان را افتتاح کرد.

آقای فیروز در مراسم افتتاح این شفاخانه گفت که به منظور روند مبارزه با مواد مخدر و تجدید تعهد برای کاهش تقاضای مواد مخدر در کشور این شفاخانه به بهره برداری سپرده شد.
این شفاخانه دارای پنجاه بستر بوده که در بخش های خدمات داخل بستر، سراپا، آگاهی دهی در مورد اضرار مواد مخدر، مشوره دهی، انگیزه دهی به منظور ترک مواد مخدر، خدمات ارایه می کند.
همچنان مریض های که مراحل تداوی را سپری کرده اند توسط فعالان ساحوی به دلیل رجوع نکردن دوباره به مواد مخدر به مدت شش ماه تحت تعقیب قرار می گیرند.
آقای فیروز در این مراسم گفت:” طوریکه همه می دانید اعتیاد به مواد مخدر یک پدیده خانمان سوز بوده که معمولا قشر جوان اجتماع را که منحیث زیر بناء اصلی و سرمایه اقتصادی در جهان امروزی شناخته شده مورد هدف قرار می دهد. با وجود تلاش های وزارت صحت عامه و دیگر نهاد های مسوول، ولی با آنهم این پدیده ویرانگر متاسفانه در افغانستان در حال افزایش است”.
آقای فیروز گفت که پروان مانند دیگر ولایت های کشور از چشم مافیای مواد مخدر به دور نمانده و آنان توانسته اند که یک تعداد از جوانان این ولایت را بسوی اعتیاد به مواد مخدر سوق بدهند و این عمل نه تنها فضای این ولایت تیره می سازد بل مشکلات صحی، اجتماعی و اقتصادی نیز به بار می آورد.
او تاکید کرد که، مبارزه با این پدیده یک امر بین السکتوری وسیع بوده که با این وصف تنها با تداوی معتادین مواد مخدر نمی توان با این پدیده شوم مبارزه کرد، بلکه ایجاب می کند تا همه ارگان های ذیدخل دست به دست هم داده و در کاهش عرضه و تقاضای مواد مخدر بذل مساعی به خرج دهند.
در همین حال محمد عاصم عاصم، والی پروان از رهبری وزارت صحت عامه در راستای ایجاد شفاخانه ۵۰ بستر تداوی معتادین در این ولایت ابراز قدردانی نموده و پدید اعتیاد به مواد مخدر را در کشور یک مصیبت بزرگ تلقی کرد.
بر اساس آمار وزارت صحت عامه، اکنون ۱۰۹ مرکز تداوی معتادین مواد مخدر در سراسر کشور وجود دارد که ۵۸ مرکز آن در چوکات وزارت صحت عامه فعالیت دارد و ظرفیت مجموعی این مراکز بیشتر از چهار هزار بستر در یک دور و بیشتر از چهل هزار مریض را در یک سال تحت تداوی قرار می دهند.
در حال حاضر بیش از سه میلیون تن در افغانستان معتاد به مواد مخدر می باشند، در حالیکه در سال ۲۰۰۹ این رقم به یک اعشاریه پنج میلیون تن می رسید.
گفته شده که ۹۶ درصد از مردم ولایت پروان به خدمات صحی دسترسی دارند که حدود ۷۰ مرکز صحی و ۴۵۲ پوسته صحی در این ولایت وجود دارد.
خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks