خبرگزاری بخدی

منو
اخبار خارجی

سیگار از افزایش ۱۱ به ۱۳ درصدی نفوذ طالبان در افغانستان خبر داد

در تاریخ:
چهارشنبه ۱۰ عقرب ۱۳۹۶
گزارش توسط:
امان فرهنگ - کابل
اشتراک گذاری:

اداره‌ی بازرس ویژه‌ی آمریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارشی اعلام کرد‌ه که در شش ماه اخیر، مناطق زیر نفوذ طالبان در افغانستان از ۱۱ به ۱۳ درصد افزایش یافته است.

در گزارشی که دیروز (سه‌شنبه) از سوی سیگار نشر شد، آمده است که در ماه سپتامبر میلادی از تمامی ۴۰۷ ولسوالی کشور، ۱۳ درصد زیر نفوذ طالبان قرار دارد، در حالی که در ماه فبروری امسال نفوذ طالبان یازده درصد بوده است.

همچنان در بخشی از این گزارش آمده است که در این مدت، تعدادی افغان‌هایی که در مناطق زیر نفوذ طالبان زندگی می‌کنند، حدود ۷۰۰ هزار تن افزایش یافته‌است.

اما وزرات دفاع‌ملی کشور این گزارش سیگار را رد کرده‌است.

دولت وزیر سخنگوی این وزارت با رد این گزارش گفته است که در ماه‌های پسین، طالبان در کنار اینکه هیچ منطقه‌‌ای تصرف نکرده اند، بلکه بیش‌تر مناطق تحت نفوذ شان در تصرف نیروهای دولتی در آمده است.

آقای وزیری افزود: “طالبان کدام جای را نگرفته‌اند، برعکس نیروهای مسلح اردوی افغانستان ولسوالی ناوه‌ی هلمند را از وجود دشمن پاک کرده، مناطق دور دست ولسوالی نادعلی این ولایت را نیز تصفیه کرده‌اند. در کندهار، ولسوالی غورک که در دست دشمن بود، به شمول مناطق زیاد دیگری پاکسازی شده‌اند. به این معنی که حاکمیت ما بیشتر وسعت یافته و تهدید‌ها در مقایسه با بهار کمتر شده‌است.”

سیگار در حالی از افزایش مناطق زیر نفوذ طالبان سخن می گوید که  که با اعلام راهبرد تازه‌ی آمریکا در قبال افغانستان، نیروهای افغان و بین المللی عملیات زمینی و هوایی شان بر گروه های مخالف دولت را افزایش داده اند.

از سویی هم، در ماه‌های اخیر گروه طالبان و داعش حمله‌های گروهی و انفجاری شان بر ساحات مسکونی و شهر های کشور به ویژه پایتخت را افزایش داده اند.

در همین حال  خبرگزاری رویتز به نقل ازمقام‌‌های افغان نگاشته است که فشارعملیات هوایی نظامیان خارجی بر گروه طالبان ودیگر گروهای تروریستی، سبب شده است که این گروه حمله‌های شان بر شهرها و مناطق مسکونی را افزایش دهند.

در تازه ترین مورد، روز سه‌شنبه در اثر یک حمله‌ی انفجاری درمنطقه‌ی وزیر اکبرخان کابل که به شدت محاظفت شده است، ۵ تن کشته شدند و بیش از ۲۰ تن دیگر نیز زخمی شدند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

نیروهای ارتش ۴۱ نفر را از زندان طالبان در هلمند آزاد کردند

4 ساعت قبل

مدیر اداری حج و اوقاف غور به گروه طالبان پیوست

عقرب ۲۵, ۱۳۹۶

در حمله‌ی تهاجمی طالبان در قندهار، ۲۲ سرباز نیروهای امنیتی کشته شدند

عقرب ۲۳, ۱۳۹۶

در پی تیراندازی طالبان، یک عضو هیأت وزارت صحت در بغلان کشته شد

عقرب ۲۲, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks