خبرگزاری بخدی

منو
اخبار خارجی

زلزله نیرومند در ترکیه ۲۰ کشته برجا گذاشت

در تاریخ:
شنبه ۵ دلو ۱۳۹۸
گزارش توسط:
مهریه احمدی - کابل
اشتراک گذاری:

زلزله‌ای به بزرگی ۶.۸ شرق ترکیه را لرزانده و تاکنون مرگ دست کم ۲۰ نفر در پی آن گزارش شده است. زلزله در شهر سیورچه روی داده و موجب فروریختن ساختمان‌ها شده است. این زمین لرزه در ایران، عراق، سوریه و لبنان هم احساس شده است.

ترکیه روی نوار زلزله‌خیز قرار دارد و وقوع زمین‌لرزه در آن نادر نیست. حدود ۲۰ سال پیش (۱۹۹۹) یک زلزله سهمگین در غرب این کشور و در شهر ساحلی ازمیت جان ۱۷ هزار نفر را گرفت.

زلزله عصر جمعه،  ۴ دلو، حدود ساعت ۹ شب به وقت محلی روی داد و باعث شد هزاران سکنه شهر سیورچه سراسیمه به خیابان‌ها بریزند.

مرکز مدیریت بحران و امداد ترکیه گزارش کرده که تاکنون ۶۰ پس لرزه ثبت شده است که قدرت برخی از آنها بالای ۵ درجه بوده است.

این مرکز امدادی اعلام کرده ۴۰۰ تیم نجات به منطقه اعزام شده‌اند تا با توجه به زمستان سخت در این مناطق به آوارگان چادر و مایحتاج اولیه برسانند.

مرکز مدیریت بحران و امداد ترکیه از اهالی مناطق آسیب دیده خواسته به بناهای نیمه تخریب شده خود بازنگردند چرا که احتمال ریزش آنها در صورت وقوع پس لرزه وجود دارد.

مقام های محلی گفته اند که  دست کم هشت نفر در این استان جان خود را بر اثر زمین لرزه از دست داده‌اند. مقام‌های استان مطلیه در مجاورت الازیغ هم از جان باختن ۶ نفر در جریان این زمین لرزه خبر داده‌اند.

تصاویر تلویزیونی مخابره شده نیروهای امداد را نشان می دهند که در تاریکی شب سراسیمه تلاش می کنند مصدومان و زنده‌ها را از زیر آوارها نجات دهند.

ساختمان‌های فراوانی بر اثر زمین لرزه فرو ریخته‌اند

مناطق آسیب دیده که در شرق ترکیه واقع شده‌اند از مناطق دور افتاده این کشورند – ۵۵۰ کیلومتری انکارا – و ممکن است برآورد دقیق خسارات و صدمه‌دیدگان نیاز به زمان بیشتری داشته باشد.

سیورچه، شهری است با حدود ۴ هزار جمعیت و یکی از مقصدهای گردشگری ترکیه است. این شهر در ساحل دریاچه هزار واقع شده که سرچشمه رود دجله است که از زیستگاه‌های کهن تمدن‌های بشری بوده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

یلدریم: ترکیه از پروسه‌ی صلح به رهبری افغان‌ها حمایت می‌کند

حمل ۱۹, ۱۳۹۷

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks