"/>

خبرگزاری بخدی

منو
فرهنگی و هنری

رییس فرهنگ افغانستان در اتریش: کمک به مکتب همانند حج کردن است

در تاریخ:
دوشنبه ۳ عقرب ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

مسوولان کانون فرهنگ افغانستان در اتریش می گویند که آنان در نظر دارند تا مکتب بی بی سروری که در کابل موقعیت دارد را همه ساله کمک کنند چون به گفته آنان کمک کردن به مکتب همانند حج کردن در خانه خداست.

غوث میر گفت: در سال های بعد من تا امسال (۱۳۹۵) کوشش کردم که همه ساله به افغانستان بیایم تا دانش آموزان این مکتب را کمک کنم.
غوث الدین میر رییس این کانون به خبرگزاری بخدی گفت: همه ساله در افغانستان می آید تا دانش آموزان که نیاز به کمک دارند را کمک کرده و از آنان دلجوی کند.
آقای میر می گوید که او بنیان گزار نشریه بانو در اروپا است و تا هنوز چندین جایزه را به دلایل مختلف و یک جایزه ارزشمند از طرف شهرداری ویانا دریافت کرده، او همزمان در سال ۲۰۰۵ به دلیل فعالیت های اجتماعیش در اروپا بعنوان سفیر صلح انتخاب شده است.
او می گوید که حج کردن یک وجیبه اسلامی و دینی است اما کمک کردن به کودکان که در شرایط دشوار در افغانستان آموزش می بینند کمتر از کعبه رفتن نیست.
به گفته غوث میر افغانستان کشوریست که نیاز به کمک و همکاری متعهد دارد و آنان که چی در داخل کشور و یاهم خارج زندگی می کنند باید به اندازه توان برای دانش آموزان در افغانستان کمک کنند .
آقای غوث می گوید که همه ساله در افغانستان سفر می کند و دانش آموزان مکتب بی بی سروری را به دلیل این که یک مکتب محروم است کمک می کند.
لیسه بی بی سروری سرورسنگر درسال ۱۳۶۴ خورشیدی تاسیس شده است. این لیسه هم اکنون حدود ۷۰۰۰ دانش آموزدختر دارد که در سه تایم مختلف مصروف آموزش هستند.
بازسازی مکتب بی بی سروری
اقای غوث میر می گوید که او از سال ۲۰۰۵ به این طرف کوشش کرده است که دانش آموزان که نیاز به قرطاسیه دارند و مکتب که محروم قرار دارد را کمک کند.
غوث می گوید که برای اولین بار من در مکتب بی بی سروری یک چطر سایه بان درست کردم تا دانش آموزان از آفتاب سوزناگ نجات پیدا کنند.
غوث میر گفت: در سال های بعد من تا امسال (۱۳۹۵) کوشش کردم که همه ساله به افغانستان بیایم تا دانش آموزان این مکتب را کمک کنم.
او همزمان افزود که سال های قبل پروژه آبرسانی در مکتب ساخته و چاه های عمیق حفر کرده و برای دانش آموزان این مکتب آب آشامیدنی را فراهم کرده است.
پخته کردن صحن مکتب، بازسازی دیوار های مکتب بی بی سروری که از سال ها به این طرف به دلیل برف و باران های سنگین تخریب شده بود از جمله کمک های آقای غوث در این مکتب به شمار می رود.

او می گوید که مجله بانو را در اتریش راه اندازی کرده است
بی بی سروری خانم پادشاه سابق افغانستان (حبیب الله کلکانی) که ۹ ماه در افغانستان حکومت کرد می باشد، گفته می شود که خانم سروری در زمان حیات خود خدمات شایسته ی از خود بجا گذاشته و پادشاهان وقت، این مکتب را بنام او مسما کرده.
پیش از این اما وزارت معارف کشور اعلام کرده بود که مکتب بی بی سروری را به صورت پخته و اساسی بازسازی کرده و دانش آموزان که در فضای باز آموزش می دیدند در حال حاضر به صنف ها رفته اند.
در همین حال آقای میر می گوید که او برای دانش آموزان این لیسه دخترانه میدان والیبال و باستکبال ساخته و ۲۴۰ چوکی برای دانش آموزان فراهم کرده است.
او می گوید که در سال های بعد تلاش خواهد کرد تا دنیای جوانان که در اتریش موقعیت دارد را با مکتب بی بی سروری ارتباط بدهد تا روابط این دو نهاد افزایش پیدا کند.
فعایت های غوث الدین میر
غوث الدین میر می گوید که او در شهر کابل متولد شده و تحصیلات ابتدایی خود را در مکاتب استاد بیتاب ومتوسطه شاه شهید و بعدا در لیسه تجربوی شاه دوشمشیره به پایان رسانیده و بعد به حکم زمان ادامه تحصیلات در رشته لوژستیک در اردو افغانستان را پیش برده است.
آقای میر پیش از این در بخش های مختلف وزارت دفاع ملی کشور انجام وظیفه کرده و بعد از آن که در اروپا مهاجر شده، کانون فرهنگ افغانستان در اتریش را بنیان گذاری کرده است.
او می گوید که در کشور اتریش برای کسانی که می خواهند زبان مادری شان فراموش نشود یک مرکز زبانی دری ایجاد کرده، اقای غوث همزمان مجله فصل نامه بانو تاسیس کرده است.
غوث می گوید که او همه ساله از پول شخصی خود برای دانش آموزان مکتب بی بی سروری قرطاسیه و لوازم تدریسی خریداری کرده و در اختیار دانش آموزان این لیسه قرار می دهد.
رییس کانون فرهنگ افغانستان در اتریش می گوید که او همه ساله یک یا دو کنفرانس در اروپا برگزار می کند تا همه مهاجران که در اروپا هستند بدانند که کشورشان نیاز به حمایت های آنان دارد.
او می گوید که در کنفرانس های که برگزار می کند بیشتر تلاش می کند تا فرهنگ یتیم پروری را نهادینه کرده و حاضرین در این کنفرانس به کودکان که در جاده های افغانستان کار می کنند و نیاز به کمک دارند را مورد حمایت مالی و معنونی قرار دهند.

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

یک باب مکتب از پول والی تخار در این ولایت ساخته شد

جوزا ۱, ۱۳۹۵

وعده کمک ۵۵ میلیون دالر دنمارک به وزارت معارف

دلو ۲۸, ۱۳۹۴

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks