خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

رییس جمهور کرزی در سفری چهار روزه عازم دهلی نو پایتخت هند شد

در تاریخ:
پنج شنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۲
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

 رییس جمهور کرزی، برای شرکت در کنفرانس “روابط بین المللی هند و مشارکت انکشافی در آسیا و افریقا” ظهر امروز (پنج شنبه ۲۱ قوس) در یک سفر چهار روزه عازم “دهلی نو” پایتخت هند شد.

ضرار احمد عثمانی، سرپرست وزارت امور خارجه، داکتر رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی، شاکر کارگر سرپرست وزارت تجارت و صنایع، عبدالکریم خرم رییس دفتر مقام عالی ریاست جمهوری و یحیی معروفی وزیر مشاور در امور روابط بین المللی حامدکرزی را همراهی کرده اند.
در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان آمده است که رییس جمهور کرزی، به دعوت رسمی صدر اعظم هند به این کشور سفر کرده است.
برساس خبرنامه، حامدکرزی در این سفر با من موهن سینگ صدراعظم، سلمان خورشید وزیر خارجه و شماری دیگری مقام های دولتی هندوستان دیدار خواهد کرد.
همچنان در خبرنامه تاکید شده است که رییس جمهور کرزی، در این سفر با مقامات دولتی هند روی گسترش روابط و همکاری های دوجانبه میان دو کشور در چارچوب موافقتنامه امنیتی که از قبل امضا شده است، نیز گفتگو می کند.
هند از جمله کشورهای است که در جریان یازده سال گذشته، نزدیک به یک میلیارد دالر را در بخش های مختلف به دولت افغانستان کمک کرده است.
پس از روی کار آمدن حامد کرزی و حضور ناتو در افغانستان، هند از دوستان نزدیک دولت افغانستان خوانده شده است.
مقامات دولتی افغانستان و هند دوسال پیش (۱۳۹۰)، به منظور گسترش روابط میان دو کشور پیمان استراتژیک را نیز به امضا رساندند.
هرچند امضای این موافقتنامه، واکنش تند دولت پاکستان را به دنبال داشت اما شماری از کارشناسان مسایل سیاسی افغانستان، امضای موافقتنامه میان افغانستان و هند را به سود کشور می دانند.
با این حال ایمل فیضی سخنگوی ریاست جمهوری، می گوید که حامد کرزی در این سفر به شهر پونه در کنفرانس روابط بین الملل تحت عنوان “هند و مشارکت های انکشافی آسیا و افریقا بسوی یک الگوی جدید” برگزار می شود، نیز شرکت می کند.
به گفته فیضی، رییس جمهور کرزی در این سفر با شماری از تاجران و مسوولان مراکز تحقیقاتی هند و تعدادی از رسانه های این کشور نیز دیدار خواهد کرد.
او همچنان کشور هند را بزرگترین مساعدت کننده برای افغانستان خوانده و گفته است که دولت این کشور در دوازده سال گذشته در عرصه های مختلف از جمله انرژی برق، صحت و آموزش دیپلوماتان و پیلوتان در افغانستان، فعالیت خوبی داشته است.
خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

نخستین محموله “۱۳۰ تن گندم” هند از طریق بندر چابهار به افغانستان می‌رسد

عقرب ۷, ۱۳۹۶
رییس جمهور کرزی و سران مقام های دولی هند، روی گسترش همکاری های دفاعی و امنیتی میان دو کشور به توافق رسیدند.

هند سلاح های سبک و سنگین در اختیار نیروهای امنیتی افغانستان قرار می دهد

قوس ۲۴, ۱۳۹۲
alt

وزیر دفاع هندوستان: افغانستان را از لحاظ نظامی تجهیز می کنیم

اسد ۲۴, ۱۳۹۲

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks