"/>

خبرگزاری بخدی

منو
بازسازی

رستمی: پروژه ها بر اساس نیاز مندی های مردم نورستان در نظر گرفته می شود

در تاریخ:
شنبه ۲۷ قوس ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

مقام های وزارت احیا و انکشاف دهات کشور می گویند که از آغاز کار حکومت وحدت ملی این وزارت با رویکرد جدید در تطبیق پروژه های انکشافی بیشتر به سراغ ولایت محروم و کمتر انکشاف یافته رفته است. سخنگوی این وزارت به ولایت نورستان اشاره کرده که به گفته او پروژه ها براساس نیامندی های مردم این ولایت اجرا می شود.

اکبر رستمی سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات
اکبر رستمی، سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات می گوید که ولایت نورستان از جمله ولایت های محروم و کوهستانی است که در دو سال اخیر بیشتر مورد توجه بوده و پروژه های توسعه ای در این دو سال برابر با ۱۳ سال گذشته در این ولایت تطبیق شده است.
آقای رستمی به خبرگزاری بخدی گفت، وزارت احیا و انکشاف دهات با توجه به امکانات دست داشته خود میزان سرمایه گذاری را در ولایت نورستان انجام داده و در دو سال گذشته ۲۱۲ پروژه به ارزش ۹.۷ میلیون دالر در این ولایت تطبیق شده است.
در حالی که از سال ۱۳۸۱ تا میزان ۱۳۹۳ در مجموع ۳۹۱ پروژه انکشافی به ارزش ۸.۳ میلیون دالر در ولایت نورستان تطبیق شده بود.
آقای رستمی می گوید که در حال حاضر ۵۱ پروژه در بخش های مختلف به ارزش بالاتر از ۳ میلیون دالر امریکایی در نورستان تحت کار است.
به گفته او، ستراتیژی و برنامه وزارت احیا و انکشاف دهات در آغاز کار حکومت وحدت ملی این بوده که در یک تعداد ولایت های محروم بیشتر سرمایه گذاری شود که نورستان نیز مشمول این برنامه است.
رستمی تاکید کرد که هم اکنون برنامه کاریابی در مرکز ولایت نورستان ادامه دارد و برای هزاران نفر از باشندگان این ولایت زمینه کاریابی کوتاه مدت فراهم شده، اما به گفته او هنوز هم این ولایت تا رسیدن به توسعه مناسب ولایتی راهی درازی در پیش دارد.
رستمی گفت: با توجه به کوهستانی بودن نورستان، این ولایت نیاز بیشتر به تطبیق پروژه های انکشافی دارد، به خصوص پروژه های سرک سازی، پل و پلچک بیشتر ضرورت دارد، و بعضی ولسوالی های آن زراعتی اما سیلاب خیز است که بیشتر به کانال های آبیاری و دیوار استنادی نیاز دارد.
نورستان در شرق کشور دارایی ۸ واحد اداری است اما از نظر میزان سرمایه گذاری که توسط وزارت احیا و انکشاف دهات در روستا های این ولایت صورت گرفته این ولایت در حد متوسط قرار دارد.
با این حال سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات گفت سرمایه گذاری که در سال جاری صورت گرفته تا حدی می تواند این ولایت را به ولایت های نسبتا خوبی در بخش سرمایه گذاری و توسعه نزدیک کند.
نورستان یکی از اهداف برنامه ملی میثاق شهروندی
سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات می گوید که ولایت نورستان مشمول برنامه ملی میثاق شهروندی است و براساس برنامه سال های اینده صدها پروژه توسعه ای در این ولایت تطبیق خواهد شد.

در حال حاضر به تعداد ۵۱ پروژه در سکتورهای مختلف به ارزش بالاتر از ۳ ملیون دالر امریکایی در این ولایت تحت کار است.
به گفته اکبر رستمی، قرار است مطابق برنامه ملی میثاق شهروندی در مرحله اول پروژه های توسعه ای در ۱۷۹ قریه در ولسوالی های دوات، وامه و مرکز نورستان به ارزش حدود ۴.۸ ملیون دالر به مرحله اجرایی گذاشته شود.
او افزود که وزارت احیا و انکشاف دهات از سال ۱۳۸۱ تا کنون ۶۰۳ پروژه انکشافی را در بخش های تهیه آب آشامیدنی، ترانسپورت، آبیاری، برق، تعلیم و تربیه، انکشاف محلی، تحصیلات، زراعت، صحت، معیشت و ارتقای ظرفیت به ارزش ۱۸.۵ میلیون دالر امریکایی در مرکز و ولسوالی های نورستان تطبیق و تکمیل کرده است.
گفته شده از این پروژه ها ۷۰۰ هزار روستایان در نورستان مستفید شده اند.
به گفته رستمی، در ولایت نورستان حدود ۳۲۹ شورای انکشافی قریه و ۸ شورای انکشافی ولسوالی طی چند سال گذشته ایجاد شده است و این شوراها در توسعه و روند بازسازی این ولایت نقش اساسی را داشته اند.
نیازهای اساسی مردم نورستان
آقای رستمی می گوید در سراسر افغانستان مردم به خدمات برق، آب آشامیدنی، سرک و کانال های آبیاری اشد ضرورت دارند.
به گفته او، نورستان با توجه به این که کوهستانی است مانند ولایت بدخشان بیشتر به سرک، پل و پلچک نیاز جدی دارد.
رستمی اما می گوید برنامه میثاق شهروندی طوری است که در هر ولایتی که کمتر پروژه ها تطبیق شده باشد، به ساکنان محل و شوراهای انکشافی مشوره دهی صورت می گیرد.
سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات از مردم نورستان خواست که از آغاز کار برنامه میثاق شهروندی بیشتر روی ساخت سرک، پل و پلچک ها تمرکز کنند.
رستمی در این مورد گفت: خوشبختانه یک تعداد از ولسوالی های ولایت نورستان در خط اول کار برنامه ملی میثاق شهروندی قرار دارد و مردم می تواند در این سه ولسوالی بیشتر پروژه های سرک سازی را انتخاب کنند.
نورستان در شرق کشور از ولایت های کوهستانی است که به دلیل حضور گروه های شورشی در سال های اخیر، کمتر مورد توجه برنامه های توسعه ای و آموزشی بوده است.
در فصل زمستان با بارش برف، باشندگان نورستان بیشتر با مشکلات رفت و آمد از یک ساحه به ساحه دیگر مواجه می شوند.
خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

غنی: برنامه میثاق شهروندی از مهم ترین برنامه ها و اهداف حکومت است

عقرب ۲۹, ۱۳۹۵

حکومت با برنامه میثاق شهروندی به سراغ مناطق محروم می رود

میزان ۵, ۱۳۹۵

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks