خبرگزاری بخدی

منو
صحت

دیدبان شفافیت: مراکز صحی دولتی با چالش های زیادی روبرو استند

در تاریخ:
یکشنبه ۲۸ ثور ۱۳۹۹
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

دیدبان شفافیت افغانستان می‌گوید که مراکز صحی دولتی کشور با چالش‌های عملیاتی، حفظ و مراقبت، مدیریت ضعیف پرسنل و نظارت غیرمؤثر توسط وزارت صحت عامه روبه‌رو می‌باشند.

در گزارش تحقیقی این نهاد که امروز (یک‌شنبه، ۲۸ ثور) با سروی از ۴۱ مرکز دولتی صحی حوزوی در سطح ولایت، ولسوالی و محل در ۳۴ ولایت منتشرشده، آمده است که این چالش‌ها ناشی از کمبود منابع و امکانات و ضعف نظارت در مراکز صحی دولتی می‌باشد.

براساس یافته‌های تحقیق که مدیریت زیرساخت‌ها، بخش طبی و منابع بشری سیستم صحی افغانستان و میزان تأثیر این بخش‌ها بر ظرفیت مراکز صحی در امر ارایه‌ی خدمات صحی را مورد بررسی قرار داده است، هفت درصد داکتران برای ارایه‌ی خدماتی که ارایه می‌کنند، تصدیق‌شده نیستند.

دیدبان شفافیت اما تأکید کرده است که اعتبارنامه‌ها و مدیریت کارکنان نسبتا خوب می‌باشد.

در گزارش این نهاد همچنان در مورد رفتار پرسنل صحی با بیماران گفته شده است که ۸۳ درصد رفتار پرسنل صحی در این مورد «خوب» می‌باشد.

با این حال دیدبان شفافیت گفته است که استندردهای بخش‌های حفظ و مراقبت و عملیاتی «بد» می‌باشد. در گزارش این نهاد در این مورد توضیح داده شده است: «۳۹ درصد مرکاز صحی آب پاک و ۵۱ درصد سطوح شیب‌دار برای صندلی‌های چرخی یا ویلچر بیماران ندارند. تنها ۲۲ درصد دارای لوازم هشدار آتش و دو درصد دارای دروازه‌ی خروجی اضطراری اند.»

همچنان در این گزارش آمده که بخش رساندن تجهیزات طبی و سیستم گرمایشی مراکز صحی در زمستان با ۵۹ درصد مشکل روبه‌رو است. توالت‌های ۵۰ درصد شفاخانه‌ها نیز ناپاک و غیربهداشتی گزارش شده است.

براساس یافته‌های تحقیقی دیدبان شفافیت، تا هنوز تعدادی از مراکز صحی با مشکلات نبود آمبولانس و یا هم کمبود آمبولانس مواجه اند. این نهاد افزوده است که از مجموع این شفاخانه‌ها، ۲۵ درصد شفاخانه‌های ولایتی، ۱۱ درصد شفاخانه‌های ولسوالی و ۱۳ درصد هم تسهیلات صحی ابتدایی با مشکل کمبود و یا نبود آمبولانس مواجه اند.

با این حال اما دیدبان شفافیت افغانستان گفته است که وزارت صحت عامه باید مشوره‌های دوامداری را با شرکای سکتور صحت در مورد این مشکلات انجام دهد و نظارت خود را از بخش‌های عملیاتی تسهیلات صحی تشدید کند.

این نهاد همچنان گفته است که یک چارچوب سنجش اجراأت با شاخص‌های مشخصی برای نظارت نیز ایجاد شود.

همچنان در گزارش دیدبان شفافیت از کابنیه و وزارت مالیه خواسته شده است که باید وجوه مالی اضافی برای سفر، حفظ همکاری‌های تخنیکی مورد نیاز، مشاوره و آموزش پرسنل صحی در اختیار وزارت صحت عامه قرار دهد.

در همین حال سیداکرام افضلی، رییس اجرایی دیدبان شفافیت نیز پیشنهاد کرده است که برای بهبود کیفیت مراکز صحی باید نقش مردم در ارایه‌ی این خدمات برجسته شود و وزارت صحت عامه به‌صورت جدی از مراکز صحی نظارت کند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

مجروح: عدم رعایت قرنتین به معنای رسیدن به اوج بیماری کرونا است

ثور ۲۱, ۱۳۹۹

دولت افغانستان ۲۵ میلیون دالر را برای جلوگیری از شیوع کرونا تخصیص داد

حوت ۷, ۱۳۹۸

کمپاین تطبیق واکسین پولیو در ۲۴ ولایت کشور آغاز شد

حوت ۵, ۱۳۹۸

وزارت صحت: امکانات مبارزه با ویروس کرونا در افغانستان وجود دارد

دلو ۱۳, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks