خبرگزاری بخدی

منو
حقوق بشر

دیدبان حقوق بشر: در سال گذشته میلادی ۲۵۰۰ غیرنظامی در افغانستان جان باخته اند

در تاریخ:
چهارشنبه ۲۵ جدی ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

دیدبان حقوق بشر با نشر گزارش جهانی ۲۰۲۰ اعلام کرد که حملات همه جوانب درگیری‌های مسلحانه در افغانستان طی سال ۲۰۱۹ آسیب‌های ویران‌گر بر غیرنظامیان در این کشور وارد کرده است.

در این گزارش که روز سه شنبه ۱۴ جنوری (۲۴ جدی) نشر شده، آمده است که مرگ و میر ناشی از عملیات دولت افغانستان و ایالات متحده بیش از مواردی است که برای نخستین‌بار در نیمه اول سال ۲۰۱۹ طالبان عامل آن بوده است.

دلیل بیشترشدن تلفات غیرنظامیان نیز افزایش حملات هوایی ایالات متحده خوانده شده؛ اما میزان افزایش مشخص نشده است.

این دیدبان گفته است که طالبان حملاتی را – به خصوص قبل از انتخابات ریاست جمهوری ماه سپتمبر – انجام دادند که منجر به کشته و زخمی‌شدن صدها غیرنظامی شد.

گزارش از آمار ملل متحد استناد کرده و گفته است که از اول جنوری تا ۳۰ سپتمبر ۲۰۱۹ میلادی، بیش از ۲۵۰۰ غیرنظامی افغان در جریان منازعات مسلحانه کشته و بیش از ۵۶۰۰ غیرنظامی دیگر زخمی شده اند.

پاتریشیا گوسمن، مسوول دیدبان حقوق بشر در آسیا گفته است که با ادامۀ جنگ، همه طرف‌های درگیر در افغانستان آشکارا به قوانین جنگ بی‌اعتنایی نشان داده اند و باعث خسارت غیرنظامیان شده اند.

خانم گوسمن تاکید کرده است: “اگرچه مذاکرات صلح در سال ۲۰۲۰ انجام می شود، زندگی افغان‌های عادی به این بستگی خواهد داشت که طرف‌های متخاصم به حمایت از غیرنظامیان و حمایت از حقوق بشر متعهد شوند”.

فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در این باره گفته که : “در مسیر رفت و آمد مردم طالبان ماین‌گذاری می‌کنند که سبب تلفاتی سنگین به غیرنظامیان می‌شود. همچنان در میان مردم در داخل شهرها حملات انتحاری و انفجاری را انجام می‌دهند”.

آقای امان تاکید کرد که حفظ جان و مال غیرنظامیان در صدر اولویت‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان قرار دارد و آخرین تلاش‌ها صورت می‌گیرد که در جریان عملیات به غیرنظامیان آسیب نرسد.

وزارت داخلۀ افغانستان نیز حدود دو هفته پیش اعلام کرد که ۲۲۱۹ غیرنظامی در نتیجۀ حملات مختلف طالبان در سال ۲۰۱۹ میلادی در این کشور کشته و پنج‌هزار و ۱۷۲ نفر دیگر زخمی شده اند.

به گفته این وزارت، این غیرنظامیان در اثر حملات انتحاری، انفجارهای ماین و حملات چریکی گروه طالبان قربانی شده اند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks