خبرگزاری بخدی

منو
اخبار خارجی

” در جریان سال ۱۳۹۸ یک هزار و۷۷۱ تن در پیوند به قاچاق مواد مخدر مجازات شدند”

در تاریخ:
یکشنبه ۱۵ جدی ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

مرکز عدلی وقضایی مبارزه با مسکرات و مواد مخدر کشور اعلام کرد که از آغاز سال ۱۳۹۸ خورشیدی تاکنون حدود یک هزار و ۷۷۱ تن به شمول ۳۷ زن، ۱ شهروند خارجی و۸۴ کارمند دولتی در پیوند به ۱۰۷۷ قضیه  قاچاق مواد مخدر محکوم به مجازات شده اند.

خالد موحد، سخنگوی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مسکرات و مواد مخدر که امروز یکشنبه در یک کنفرانس خبری گزارش سالانه این مرکز را ارائه می کرد، گفت از جانب محکمه استیناف مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر ۹۰۵ تن به شمول ۱۴زن ،۵۱ تن ازموظفین خدمات عامه و۱ شهروند خارجی درپیوند به ۶۷۸ قضیه به حبس های تنفیذی مختلف محکوم به مجازات شده اند.

موحد در این گزارش گفت: ”  یک هزار و ۲۸۷ تن به اتهام دست داشتن در ۱۰۸۱ قضیه قاچاق مواد مخدر، درجریان سال ۲۰۱۹  میلادی در سراسر کشور بازداشت شده اند.”

آقای موحد افزود که پرونده های این افراد به هدف تعقیب عدلی وقضایی، به مرکز عدلی وقضایی مبارزه علیه مسکرات ومواد مخدر رسیده است.

به گفته او، در میان بازداشت شده گان ۳۷ زن و سه شهروند ایران قرار دارند.

آقای موحد افزود: مدیریت تدقیق، بررسی و لابراتور مرکزعدلی و قضایی، به هریک  این قضیه ها حد اکثر در طی ۷۲ ساعت رسیدگی نموده و به منظور تحقیقات بیشتر به ریاست دادستانی اختصاصی مرکزعدلی وقضایی مبارزه علیه مسکرات مواد مخدر فرستاده است.

او گفت ازجمع بازداشت شده گان، ۲۰۵ تن شان به شمول ۱۳زن، افرادی بودند که قصد داشتند بسته های هیرویین را در بطن و بکس ها از میدان هوایی بین المللی حامد کرزی به مقصد هندوستان وامارات متحده عربی انتقال دهند.

به اساس پیشنهاد ریاست دادستانی اختصاصی و حکم محکمه ابتدائیه ۳۱۳ واسطه نقلیه،۳۷ موترسایکل، ۱۵۹۲ سیت تلفن همراه و۱۰۵ اسلحه مختلف که از قاچاقچیان به دست آمده بود، مصادره شده است.

همچنان حدود ۷ میلیون افغانی و ۳۲ هزار و ۶۳۴ دالر امریکایی نیز از نزد قاچاقچیان بدست آمده است.

او افزود : “پولیس مبارزه با مواد مخدر در پیوند به ۱۰۸۱ قضیه قاچاق مواد مخدر بیش از دوهزار و ۴۴۹ کیلوگرام هیرویین، بیش از یک‌هزار و ۴۲۱ کیلوگرام مورفین، بیش از سی‌هزار و ۷۳۷ کیلوگرام تریاک، بیشتر از یک میلیون و ۶۷۸۰ کیلوگرام چرس، بیش از ۱۱۶۵ کیلوگرام مت امفتامین، بیش از ۱۷ کیلوگرام تابلیت (ک) وهزاران لیتر تیزاب، مواد کییمیاوی مایع و مشروبات الکلی را کشف و ضبط نموده است”.

این در حالی است که بر اساس معلومات مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر افغانستان در جریان سال ۲۰۱۸ میلادی، ۷۲۵ قضیه به مظنونیت ۹۴۰ تن مظنون به شمول ۴۶ زن، ۱۶ تن ازموظفین خدمات عامه و ۵ شهروند خارجی؛ به ارتکاب جرایم مرتبط با مواد مخدر از سراسر این کشور بازداشت شده بودند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks