"/>

خبرگزاری بخدی

منو
گزیده

دانشجوی که بیشتر از یک سفیر بود

در تاریخ:
شنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

بعد از سقوط رژیم سیاه طالبان و روی کار آمدن دولت جدید، جامعه بین المللی کمک های زیادی در بخش های مختلف با دولت و ملت افغانستان انجام داده است.

بسم الله تابان و رییس دانشگاه ملی قزاقستان- الفارابی
یکی از آن بخش ها عرصه آموزش و پرورش است. با کمک جامعه جهانی در حال حاضر در تمام نقاط افغانستان مکاتب و در بسیاری از ولایات دانشگاه ها به روی شهروندان افغانستان باز است. نزدیک ٩ میلیون نَفَر در مکاتب افغانستان مصروف فراگیری درس هستند. نزدیک ٢٠٠٠ مکتب از سال ١٣٨٣ تاکنون در سراسر کشور اعمار شده است.
براساس آمارهای دولت افغانستان نزدیک به ٢٠ هزار دختر و پسر از طریق بورسیه های دولتی که با هزینه دولت افغانستان و جامعه جهانی تمویل می شود در خارج از کشور در حال تحصیل هستند که شماری آنها فارغ التحصیل نیز شده اند.
در این میان بیشترین دانشجویان افغان به دانشگاه های کشورهای هندوستان، پاکستان، قزاقستان، ترکیه و ایران مصروف تحصیل هستند و تعدادی هم به دانشگاه های کشورهای دیگر آسیایی، اروپایی، امریکایی و اقیانوسیه وارد شده اند.
در این میان جمهوری قزاقستان از سال ٢٠١٠ تاکنون متعهد شده که با هزینه ۵۰ میلیون دالر زمینه تحصیل را در دانشگاه های این کشور برای یک هزار دانشجو فراهم می کند.
امسال قرار است آخرین گروه این دانشجویان وارد دانشگاه های قزاقستان شوند و رسما این برنامه ختم اعلام شود. در میان این یک هزار دانشجو بسم الله تابان، دانشجوی مقطع ماستری رشته حقوق دانشگاه ملی قزاقستان- الفارابی بیشتر خبرساز و فعال بوده است.

برای اولین بار میان دانشگاه های افغانستان و قزاقستان با ابتکار آقای تابان تماس ویدیویی در دو مورد با حضور روئسا و دانشجویان  چندین دانشگاه منطقه روی موضوعات مختلف برقرار شدآقای تابان دارای دو سند لیسانس از بخش نظامی و حقوق است، او در سال ٢٠١٣ بعد از سپری کردن آزمون اختصاصی کانکور موفق به دریافت بورسیه جمهوری قزاقستان در مقطع ماستری شد.
از همان روزهای نخست در قزاقستان به فعالیت های دانشجوی شروع کرد تا اینکه توانست در سال پایانی تحصیلی اش به عنوان فعال ترین دانشجوی خارجی دانشگاه خود معرفی شود.
آقای تابان در سال اول آمادگی زبان در یک کنفرانس دانشجویی ‘زمین خانه مشترک همه’ عنوان سه دانشجوی برتر را کسب کرد. بعد از آن پیهم در پی معرفی بهتر افغانستان به اطرافیان خارجی خود بود.
او برای اولین بار مرکز مطالعاتی و فرهنگی افغانستان را با هزینه شخصی اش در دانشگاه الفارابی فعال و افتتاح کرد. این مرکز در همان زمان مورد توجه فوق العاده رسانه های قزاقی و افغان قرار گرفت.
براساس اطلاعات که در این مورد منتشر شده به گفته مسولان دانشگاه این مرکز در کنار مراکز فرهنگی کشورهای ایالات متحده امریکا، جاپان، کوریای جنوبی، روسیه، ترکیه، قیرغیزستان و چند کشور دیگر که از جانب دولتهای آنها فعال شده قرار گرفته است.

کنفرانس افغانستان و قزاقستان؛ گفتگوی نسل نو با حضور نمایندگان مجلس و کارشناسان امور افغانستان و قزاقستان در آلماتی برگزار شد
تفاوت این مرکز با دیگر مراکز که فعال شده این است که نمایندگی سیاسی و قونسلی افغانستان هیچ نقشی در ایجاد آن نداشته است.
در حال حاضر در مرکز مطالعاتی و فرهنگی افغاستان در قزاقستان حدود ۴٠ جلد کتاب تاریخی، فرهنگی و اجتماعی، نزدیک به صد قطعه عکس از مناظر طبیعی و تاریخی افغانستان، برخی دستخط خوشنویسان افغانستان و تعدادی از نشریات افغانستان در کنار پرچم افغانستان موجود است.
این دانشجوی افغان در یک اقدام بی سابقه با همکاری و حمایت جمعی از تاجران افغان برای اولین بار بزرگترین کنسرت دمبوره افغان- قزاق را در شهر الماتی قزاقستان با حضور ١٢ هنرمند افغان و قزاق و ٢٠٠٠ تماشاچی راه اندازی کرد. این کنسرت مورد توجه زیاد شهروندان قزاقستان و رسانه های این کشور قرار گرفت.
بسم الله تابان می گوید تمامی این کارها را بخاطر معرفی چهره مثبت کشور و مردمش انجام داده و می خواهد در حد توان چهره مثبت افغانستان را به جهانیان معرفی کند.
اولین کنفرانس ‘افغانستان – قزاقستان؛ دیروز امروز و فردا’ نیز از ابتکارات این دانشجو بود که با حضور ١٠ کارشناس قزاقی و استادان دانشگاه و ٢٠٠ دانشجو برگزار شد. در این کنفرانس روی روابط دیروز دو کشور و حضور شهروندان قزاقستان در چوکات نیروهای اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان و کمک های انسان دوستانه جمهوری قزاقستان به ملت و دولت افغانستان در شرایط کنونی و چگونگی همکاری های دو کشور در آینده مورد بررسی قرار گرفت.
برای اولین بار میان دانشگاه های افغانستان و قزاقستان با ابتکار آقای تابان تماس ویدیویی در دو مورد با حضور روئسا و دانشجویان چندین دانشگاه منطقه روی موضوعات مختلف برقرار شد، قرار است این روند در آینده هم ادامه داشته باشد.
‘دومین کنفرانس افغانستان و قزاقستان؛ گفتگوی نسل نو’ نیز با حضور نمایندگان مجلس و کارشناسان امور در قزاقستان با ابتکار این دانشجو برگزار شد. تابان در مصاحبه های با رسانه ها گفته بود که افغانستان و قزاقستان نظر به نیاز و ضرورت که با هم دیگر دارند می توانند دوستان استراتژیک خصوصا در بخش تجارت و اقتصاد باشند.
برگزاری کنفرانس ها و برنامه های فرهنگی که تاکنون برگزار شده در صورت که ادامه یابد می تواند روابط دو کشور را از این بیشتر باهم نزدیک کند.
به گفته دانشجویان، بسم الله تابان خود یک مهره مؤثر در ایجاد روابط میان مردمان دو کشور بود، و در آینده نیز باید نظریات و برنامه های او مد نظر مسولان دو کشور به ویژه در بخش فرهنگ قرار گیرد.
این در حالیست که متاسفانه تاکنون کوچک ترین برنامه فرهنگی و اجتماعی از جانب نهادهای سیاسی و قونسلی افغانستان مقیم قزاقستان در این کشور دایر نشده است.

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks