خبرگزاری بخدی

منو
حقوق بشر

دادگاه لاهه:” درباره جرایم جنگی صورت گرفته در افغانستان تحقیق شود”

در تاریخ:
پنج شنبه ۱۵ حوت ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

دادگاه بین‌المللی جزایی (لاهه) فیصله کرده است که تحقیقات جرایم جنگی صورت‌گرفته توسط ایالات متحده‌ی امریکا و طرف‌های دیگر دخیل در جنگ افغانستان پیش برده شود.

براساس این فیصله قرار است عمل‌کرد گروه طالبان، حکومت افغانستان و نیروهای امریکایی پس از ماه می سال ۲۰۰۳ میلادی به این سو بررسی شود.

امریکا تاکنون عضویت دادگاه لاهه را نگرفته و صلاحیت این دادگاه برای انجام تحقیق در مورد شهروندان امریکایی را به این دلیل که «حاکمیت ملی امریکا» را تهدید می‌کند، به رسمیت نمی‌شناسد.

افغانستان در سال ۲۰۰۳ عضو اساس‌نامه‌ی «رم» و دادگاه لاهه شد که  براساس آن، اگر نهادهای عدلی و قضایی افغانستان توانایی و یا اراده رسیدگی به قضایای نقض حقوق بشردوستانه را نداشته باشند، دادگاه بین‌المللی جزایی صلاحیت و مسئولیت دارد که به این قضایا رسیدگی کند. این دادگاه اما صلاحیت رسیدگی به جنایات پیشا ۲۰۰۳ افغانستان را ندارد.

دادگاه بین‌المللی لاهه پس از درخواست دادستان این دادگاه به آغاز تحقیق در مورد جنایت جنگی و جرایم علیه بشریت در افغانستان، از ۲۹ عقرب تا ۱۲ دلو سال ۱۳۹۶ به قربانیان جنگ فرصت داد تا شکایات‌شان را به ثبت برساند.

اما حدود ۱۱ ماه پیش (۲۳ حمل) این دادگاه به رد انجام این تحقیقات درباره‌ی جنایت‌های جنگی و جرایم علیه بشریت در افغانستان فیصله کرده بود.

این دادگاه گفته بود اگرچه شرایط لازم قضایی و مدارک مرتبط برای آغاز تحقیقات در مورد جنایات جنگی و جرایم علیه بشریت در افغانستان فراهم است، اما انجام تحقیقات در وضعیت افغانستان نمی‌تواند به سود تأمین عدالت باشد. این دادگاه آن زمان افزوده بود که انجام تحقیقات در افغانستان با محدودیت شدید روبه‌رو است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

“جوانان ۱۸ ساله افغان تمام عمرشان را در جنگ سپری کرده اند”

میزان ۱۵, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks