خبرگزاری بخدی

منو
حقوق بشر

دادستانی کل ۷ نفر را به اتهام آزار جنسی دانش آموزان در لوگر بازداشت کرده است

در تاریخ:
یکشنبه ۶ دلو ۱۳۹۸
گزارش توسط:
علی حسن‌یار- کابل
اشتراک گذاری:

مقام‌های دادستانی کل کشور می‌گویند که ۱۸ تن به اتهام آزار و اذیت جنسی دانش آموزان مکاتب در ولایت لوگر شناسایی شده‌اند و از این میان ۷ تن آنان تاکنون بازداشت شده‌اند.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل گفته: “هفت تن شان بازداشت شده و تحقیقات شان از جانب هیئت تکمیل گردیده‌است، یازده تن دیگر هم قرار گرفتاری شان از سوی هیات صادر شده‌است و موردی که جرم توسط منصوب معارف صورت گرفته باشد تاکنون به دسترس هیئت موظف قرار نگرفته‌است.”

آقای رسولی گفته است که تاکنون پرونده‌های دو متهم به دادگاه فرستاده شده‌اند و پرونده‌های متهمان دیگر نیز به دادگاه فرستاده خواهند شد.

این در حالی است که چند ماه پیش، رییس جامعۀ مدنی ولایت لوگر پژوهشی را همه‌گانی ساخت که برمبنی آن ده‌ها کودک و نوجوان پسر در ولایت لوگر مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته‌اند.

در پی مطرح شدن این ادعا، کمیسیون حقوق‌بشر، شورای ملی، وزارت معارف و دادستانی کل هیئت‌های حقیقت‌یاب را در این باره گماشتند.

اکنون کمیسیون مستقل حقوق‌بشر نیز می‌گوید که این نهاد دربارۀ اتهام‌های آزار و اذیت جنسی کودکان در لوگر ثبوت و شواهد اثبات کننده بدست آروده‌است.

از سویی هم بهزاد حکاک، مسؤول بخش نظارت کمیسیون مستقل حقوق‌بشر نیز گفته است که بررسی‌های ابتدایی کمیسیون نشان می‌دهند که موارد از آزار و اذیت‌‎ها در ولایت لوگر دیده می‌شود، اما هنوز بررسی‌های کمیسیون مستقل حقوق‌بشر کامل نشده‌است.

با این حال، دو روز پیش، موسی محمودی، رییس جامعۀ مدنی لوگر به علت آن‌چه که تهدیدهای امنیتی گفته‌است، همراه با خانواده اش افغانستان را به‌گونۀ موقت ترک کرده‌  است.

محمودی، پیش از این از سوی امنیت ملی نیز بازداشت شده بود. در تصاویر ویدیویی که ریاست امنیت ملی منتشر کرد آقای محمودی از مردم لوگر معذرت خواست و گفت که تحقیقات اش نادرست بوده است.

سپس نهادهای جامعه مدنی و کمیسیون حقوق بشر گفتند که امنیت ملی با شکنجه و فشار آقای محمودی را وادار به معذتر خواهی کرده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

اداره امنیت ملی می گوید که سلاح و تجهیزات بدست آمده به شکل ماهرانه در محموله های تجاری

یک ذخیره‌گاه تجهیزات ساخت پاکستان گروه طالبان در لوگر کشف شد

دلو ۱۵, ۱۳۹۸

مجلس نمایندگان : ادعای بدرفتاری جنسی با شاگردان مکاتب لوگر ثابت نشد

جدی ۴, ۱۳۹۸

دادستانی کل جلسه بررسی ادعای بدرفتاری جنسی با شاگران مکاتب لوگر را برگزار کرد

جدی ۳, ۱۳۹۸

امنیت ملی: گزارش مسئول جامعه مدنی لوگر در مورد سو استفاده جنسی از اطفال بی اساس است

قوس ۵, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks