خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

خلیلزاد: جامعه جهانی و امریکا از رهبران افغان می خواهند که کشور و مردم شان را در اولویت قرار دهند

در تاریخ:
شنبه ۶ ثور ۱۳۹۹
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان با اشاره به اینکه موافقت نامه صلح آمریکا با طالبان فرصت تاریخی را برای افغانستان فراهم کرده است، گفت آمریکا و متحدانش، در حقیقت جامعه جهانی از رهبران افغان می‌خواهند که کشور و مردمش را در اولویت قرار دهند.

آقای خلیلزاد در یک رشته توییت از اعلامیه ناتو که خواستار کاهش خشونت از طرف طالبان و پایان به بحران سیاسی از طرف رهبران افغانستان شده بود، استقبال کرده و افزوده “از اعلامیه ناتو، که بر گامهای کلیدی بعدی متمرکز است و از نظر متحدین برای صلح و ثبات در افغانستان ضروری‌اند، استقبال می‌کنم.”

به گفته آقای خلیلزاد ناتو نیاز به برقراری آتش بس بشردوستانه را تکرار کرده تا به مدیریت شیوع بیماری کووید-۱۹ کمک شود، از طالبان خواستند تا خشونت را کاهش دهند، و از حکومت افغانستان نیز خواستار پایان بحران سیاسی شدند و همچنین از تمام جناح ها خواسته که باید برای رهایی زندانیان سریعتر اقدام کنند.

آقای خلیلزاد افزوده که رشد افغانستان یا باقی ماندنش در جنگ، فقر و بیماری بستگی به این دارد که جناح‌های درگیر با چه فوریت و چه نیتی در زمینه اقدام کنند.

شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که بعد از توافق آمریکا و طالبان دولت افغانستان تاکنون ۵۵۰ زندانی طالبان راه در ۱۸ ولایت این کشور رها کرده است.

این شورا افزوده که زندانیان یادشده با در نظرداشت سن، وضعیت جسمی و مدت باقی‌مانده زمان محکومیت برای مبارزه بهتر با ویروس کرونا و پیشرفت روند صلح آزاد شدند.

در خبرنامه این شورا آمده که زندانیان رها شده سوگند یاد کرده‌اند و گروه طالبان در قطر نیز تعهد سپردند که آنان بعد از رهایی به میدان جنگ برنخواهند گشت.

افغان دولت تر دې دمه ۵۵۰ تنه طالب بندیان خوشی کړی دی جمعه، د غویی ۵مه، کابل-افغانستان د افغانستان اسلامی جمهوری دولت د…

بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان توسط کمیسیون انتخابات، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی پشین حکومت وحدت ملی این نتایج را نپذیرفت و همزمان با محمد اشرف غنی مراسم تحلیف ریاست جمهوری برگزار کرد و خود را “رئیس جمهور دولت همه‌شمول” ‌نامید.

با افزایش تنشها حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین و عبد رب الرسول سیاف، از رهبران جهادی به میانجیگری پرداختند که این تلاش آنان نیز تاکنون نتیجه نداده است. بحران سیاسی افغانستان همچنان ناحل شده باقی مانده است.

روز گذشته پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) با انتشار بیانیه‌ای از تمامی طرف‌ها در افغانستان خواسته تا با استفاده از “فرصت تاریخی پیش آمده برای پایان دهه‌ها جنگ” در این کشور مذاکرات برای رسیدن به یک توافق صلح را فورا آغاز کنند.

ناتو در این بیانیه از رهبران سیاسی افغانستان و حامیان آنها خواسته بود تا باهم کنار آمده، اختلافات‌شان را حل کنند و یک دولت “فراگیر” بسازند.

در این بیانیه آمده بود که سطح کنونی خشونت از سوی گروه طالبان “غیرقابل قبول” است و از این گروه خواسته تا سطح خشونت‌ها را فورا کاهش دهد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

خلیل زاد در دیدار با ملابرادر خواهان شروع هرچه زودتر گفتگوهای بین الافغانی شده است

ثور ۱۹, ۱۳۹۹

خلیلزاد: ماه رمضان فرصتی است تا رهبران افغان منافع افغانستان را به منافع خود ارجحیت دهند

ثور ۷, ۱۳۹۹

خلیل زاد و اسکات میلر به پاکستان سفر کردند

حمل ۲۶, ۱۳۹۹

خلیل زاد: مراسم تحلیف اشرف غنی تا نهم مارچ به تعویق افتاد

حوت ۷, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks