خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

حکومت آماده سرمایه گذاری روی تصدی ها و فعال ساختن صنعت نساجی است

در تاریخ:
دوشنبه ۱ قوس ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

 ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد که در جلسه شورای عالی اقتصادی روی چگونگی کارکرد شرکت های صنعتی و زنجیره ارزش پنبه و پلان پنج ساله برای توسعه و تولید آن در کشور، خریداری داغمه جات از سوی سکتور خصوصی و تفاهم‎نامه تولید برق و انرژی با شرکت غدیر بحث و گفتگو شده است.


در این جلسه گزارش در رابطه به تصدی پنبه از جمله مقدار دارایی‎ها، جایداد‎ها، پلان تولیدی، قیمت تمام شد محصولات، پلان منابع بشری و چگونگی مدیریت و نظارت و پلان تصدی‎ها از سوی مسوولان دفتر مشاوریت اقتصادی ریاست جمهوری و وزارت زراعت ارایه شده است.
آنان ضمن این ‎که خواستار مبدل شدن تصدی‎های تولید پنبه به شرکت شدند، گفته اند که با سرمایه گذاری روی تصدی‏ها، صنعت نساجی دوباره در کشور فعال می‎ شود.
با فعال شدن صنعت نساجی برای هزاران تن به شکل مستقیم و غیر مستقیم اشتغال زایی صورت می‎گیرد و نیز این صنعت بدیل خوب برای کشت کوکنار خواهد بود.
جواد پیکار، رییس ادارۀ اراضی، گفت که فعال سازی دوباره این تصدی ها ضرورت به تحلیل اقتصادی دارد و هم‏چنان باید سود و زیان آن نیز بررسی شود.
در همین حال محمد اشرف غنی، رییس جمهوری کشور گفته که هدف اساسی حکومت این است که با فعال کردن تصدی‎ها، دهاقین منفعت بیشتر ببرند و انگیزه بیشتر برای کار پیدا کنند.
او افزود که بدون تغییر بنیادی در زراعت، ثبات بدست نمی‎آید و هدف اساسی این است که قریه‎ها خود را در این منافع شریک بدانند.
رییس جمهور گفت که بعضی از کشورها از جمله آذربایجان علاقمندی سرمایه گذاری در بخش تولید پنبه در افغانستان را دارند.
محمد اشرف غنی گفته که تصدی جن و پرس باید ادغام شود و از تصدی به شرکت مبدل شود، به گفته او حکومت آمادۀ سرمایه گذاری روی این شرکت است، وزارت مالیه سرمایه گذاری اولیه را فراهم می‎کند و وزارت زراعت روی تولید و کوپراتیف پنبه کار خواهد کرد.
رییس جمهور غنی تاکید کرد که روی چارچوب مشخص برای جذب سکتور خصوصی داخلی و بین المللی، کار صورت گیرد.
جلسه در ادامه، پیشنهاد فابریکه ذوب آهن “خان استیل” در مورد خریداری داغمه جات را به نرخ روز، مورد بحث و بررسی قرار داد.
فابریکه خان استیل که خواهان خریداری داغمه جات است، در سال ۱۳۹۴ در بیست جریب زمین در شهرک صنعتی پلچرخی به سرمایه ابتدایی ۲۵ میلیون دالر تاسیس شد، این فابریکه در حال حاضر در یک شفت ۲۰۰ تن سیخ گول تولید می‎ کند.
داکتر محمد همایون قیومی مشاور ارشد رییس جمهور درامور زیربنایی، گفت که فابریکه خان استیل به معیار‏های بین المللی ساخته شده است و ظرفیت توسعه را دارد و می‎تواند افغانستان را در بخش سیخ گول به خودکفایی برساند.
نقیب الله فایق رئیس نورم و ستندرد، گفته که لابراتوار‎های خوبی را در دسترس دارند و در این راستا می ‎توانند آزمایش کیفیت کنند.
رئیس جمهور غنی در این زمینه، گفته که وزارت‎های تجارت و اقتصاد یک کمیته را تعیین نمایند تا مقدار ذخایر داغمه جات دولت به شمول وزارت دفاع ملی بررسی شود.
رییس جمهور افزوده: تعیین قیمت به گونه‎ی باشد که برای سرمایه گذاران مفید واقع شود و شرط اساسی ما این است که داغمه جات به تولید مبدل شود.
خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

۲۵ میلیون دالر قرضه برای صنایع دستی؛ پولی برای توسعه صنعت در افغانستان

حوت ۴, ۱۳۹۵

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks