خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

“حاضریم به شرط کشور ثالث به سر لیست داده شده با پاکستان گفتگوی کنیم “

در تاریخ:
پنج شنبه ۵ حوت ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

 وزارت خارجه کشور اعلام کرد که افغانستان آماده است در مورد لیست‌ های تروریستان و مراکز تروریستی که چند روز پیش آماده و برای پاکستان تحویل داد، گفتگو کند به شرط که کشور سومی نیز در این گفتگو حاضر باشد.


مقام های وزارت خارجه کشور به روز دوشنبه (۲ حوت) فهرست ۳۲ مرکز آموزشی شبکه های حقانی و طالبان که در پاکستان فعالیت می کنند را به پاکستان تسلیم کرد.
شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه امروز پنج شنبه پنجم حوت اما در مورد تبادله لیست تروریستان، میان افغانستان و پاکستان گفت، افغانستان آماده است که با پاکستان روی این مساله و نگرانی‌های دو طرف بحث کند.
آقای مستغنی گفت به شرط این که در این گفتگو کشور سومی نیز حضور داشته باشد.
پاکستان اما پیش از این ادعا کرده بود که ۷۶ تروریستی که در حمله زیارتگاه صوفی ها در سند پاکستان دست دارند در داخل افغانستان پنهان شده اند، سیاسیون کشور اما این گفته های پاکستان را رد کرده بودند.
در همین حال شکیب مستغنی می گوید که پاسخ ابتدایی مقام های پاکستانی در مورد لیست‌ های که افغانستان فرستاده مثبت بوده اما افغانستان منتظر اقدامات عملی در این زمینه می باشد؛ زیرا پاکستان در گذشته نیز توافقاتی در زمینه داشته اما هیچ گاهی به آن، عمل نکرده است.
او همزمان در مورد لیستی که پاکستان به افغانستان فرستاده گفت، افغانستان درخط نخست جنگ با تروریزم قرار دارد و نیروهای امنیتی افغان به نیابت از تمامی کشورهای منطقه و جهان همه روزه در جنگ با تروریستان قربانی می دهد.
به گفته سخنگوی وزارت خارجه تفاوت کابل و اسلام آباد در این است که دولت افغانستان بدون تفکیک بر علیه گروه های تروریستی مبارزه می کند، اما پاکستان میان گروه های تروریستی خوب و بد قایل است.
مستغنی همچنان گفت که راکت پرانی های پاکستان نقض قوانین بین المللی و حسن همجواری دو کشورهمسایه است و افغانستان اعتراض ش را به سفیر پاکستان در کابل شریک کرده است.
سخنگوی وزارت خارجه در بین صحبت هایش گفت که افغانستان در صدد آن است تا از مجاری دیپلماتیک به راکت پرانی های پاکستان پایان بدهد.
امروز اما ده ها تن در کابل دست به تظاهرات زده و از دولت خواست تا روابط خود با پاکستان را قطع کرده و کالای وارداتی این کشور به افغانستان را تحریم کند.
روز گذشته برخی مقام های پاکستان نیز اعلام کردند که دولت آن کشور به نیروهای نظامی پاکستان دستور داده تا عملیات‌ ضد تروریستی را در داخل خاک افغانستان انجام دهند.
شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه اما در مورد عملیات پکستان بر خاک افغانستان هشدار داده و می گوید در صورت که پاکستان دست به اقدام عملیات بزند که اصول بین المللی را نقض کند، نیروهای امنیتی افغانستان آماده پاسخ دهی هستند.

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

فهرست ۳۲ مراکز آموزشی تروریستی از سوی افغانستان به پاکستان داده شد

حوت ۲, ۱۳۹۵

غنی به جنرال قمر باجوا: عاملان حملات تروریستی اخیر افغانستان در پاکستان هستند

جدی ۲۷, ۱۳۹۵

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks