خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

تولید برنج درافغانستان نه درصد افزایش یافته است

در تاریخ:
دوشنبه ۱۸ قوس ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری به تازگی اعلام کرده است که کشت و تولید برنج درافغانستان درسال روان نسبت به سال گذشته نُه درصد افزایش یافته است.

به گفته سخنگوی این وزارت، این افزایش باعث خود کفایی ۶۶ درصدی در تولید برنج و کاهش واردات این محصول به ارزش میلیون‌ها دالر شده است.

اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت گفته است: « در سروی که مشترکاً توسط ریاست عمومی احصائیه و معلومات و وزارت زراعت، آبیاری و مالداری انجام شده، امسال در ۹۸ ولسوالی در ۱۸ ولایت کشور، شالی کشت شده که مجموع ساحات شالی‌زار، از حدود ۱۱۶ هزار هکتار در سال گذشته، امسال به ۱۲۸ هزار هکتار افزایش یافته است.

شالی در ولایت‌های کندز، تخار، بغلان، ننگرهار، بلخ، کنر، سرپل، بدخشان، بامیان، غور، دایکندی، ارزگان، هرات، بادغیس، لغمان، کابل، خوست و پکتیا کشت می‌شود و از این میان کندز، صدر نشین ولایت‌های تولید کننده‌ی برنج درافغانستان است.

آقای رستمی گفته است: ” بنا بر این آمار، کشت‌زارهای شالی نیز درحدود نُه درصد نسبت به سال گذشته بیش‌تر شده است، امسال در ولایت‌های که شالی کشت شده، آب زراعتی به قدر کافی وجود داشته است و شالی‌کاران به خاطر افزایش در آمد شان، ساحات کشت‌ شانرا بیش‌تر کرده‌اند.”

بر اساس آمار تخمینی این سروی، تولید برنج در سال جاری به ۳۸۳ هزار متریک تن رسیده و نسبت به سال گذشته که ۳۵۲ هزار متریک تن بود، نُه درصد افزایش را نشان می‌دهد.

این افزایش ناشی از بیش‌تر شدن کشت‌زارهای شالی بوده است.

سخنگوی وزارت زراعت افزوده است: ” افغانستان در یک‌ سال به ۵۸۸ هزار تن برنج نیاز دارد که با تولید ۳۸۳ هزار تن برنج در سال روان، حدود ۶۶ درصد به خودکفایی رسیده است.”

بر بنیاد آمارها، واردات برنج درسه سال اخیر، سیر نزولی داشته است. چنان‌که میزان واردات در سه ربع اول سال ۱۳۹۶ خورشیدی ۲۳۴ هزار تن به ارزش ۱۵۳ میلیون دالر امریکایی، در زمان مشابه در سال ۱۳۹۷ خورشیدی ۱۸۰ هزار تن به ارزش ۹۴ میلیون دالر و در سه ربع اول امسال ۱۳۲ هزار تن به ارزش ۶۵ میلیون دالر بوده است.

‫این درحالیست که درسال ۱۳۹۷، تولید شالی نسبت به سال ۱۳۹۶ چهار درصد افزایش یافته بود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks