خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

بودجه‌ی سال آینده‌ی مالی با کاهش ۲۲ درصدی به مجلس سنا پیش‌نهاد شد

در تاریخ:
دوشنبه ۱۵ عقرب ۱۳۹۶
گزارش توسط:
جلیل رونق - کابل
اشتراک گذاری:

طرح بودجه‌ی ملی سال آینده‌ی مالی امروز (دوشنبه، ۱۵ عقرب) از سوی وزارت مالیه افغانستان با کاهش ۲۲ درصدی آن نسبت به سال جاری مالی به مجلس سنای کشور پیش‌نهاد شد.

اکلیل حکیمی، وزیر مالیه‌ی کشور در نشست فوق‌العاده‌ی مجلس سنا گفت که این بودجه شامل ۳۵۷.۶ میلیارد افغانی می‌باشد که از آن جمله، ۲۶۷ میلیارد آن مربوط به بودجه‌ی عادی و بیش از ۹۰ میلیارد دیگر آن مربوط به بودجه‌ی انکشافی است.

آقای حکیمی افزود که از مجموع بود جه انکشافی؛ ۳۵ میلیارد افغانی آن بودجه‌ی اختیاری است و ۵۵ میلیارد افغانی دیگرش بودجه‌ی غیراختیاری می‌باشد.

این در حالی است که بودجه‌ی مالی سال جاری مالی (۱۳۹۶ خورشیدی) بیش از ۴۶۱ میلیارد افغانی بود.

به گفته‌ی آقای حکیمی، ۱۶۹ میلیارد افغانی بودجه‌ی سال آینده‌ی مالی از عواید داخلی پرداخت می‌شود که این رقم بیش از ۴۷ درصد کل بودجه است و متباقی آن را تمویل‌کنندگان می‌پردازند.

بر اساس گفته‌های او، جامعه‌ی جهانی تعهد کرده‌است که ۶۰ درصد کمک‌های تمویلی شان را از طریق بودجه‌ی ملی به مصرف برسد.

وزیر مالیه‌ی کشور هم‌چنان افزود که عواید سال جاری مالی نسبت به سال گذشته تا کنون ۳۰ میلیارد افغانی افزایش داشته‌است و این رقم در سال آینده بیش‌تر خواهد شد.

آقای حکیمی در این نشست مجلس سنا گفت که بودجه‌ی سال آینده‌ی میلادی بر اساس تشکیل و ساختار دولت، تعادل میان مصارف و عواید، تخصیص منابع اختیاری، تخصیص بر اساس مؤثریت پول، پایداری مصارف در میان مدت و دراز مدت، امکانات، تعهدات تمویل‌کنندگان و عواید داخلی ترتیب شده‌است.

در همین حال وزیر مالیه‌ی کشور گفت که بیش‌تر این بودجه برای سال آینده‌ی مالی، در بخش‌های امنیت، معارف، زیربنا، زراعت و انکشاف دهات تخصیص داده شده‌است.

به گفته‌ی او، در بخش پروژه‌های انکشافی، نیز ساخت خط آهن آقینه- تورغندی، راه ابریشم، ساخت دهلیز لاجورد، ساخت ۲۱ بند آب، ساخت پارک‌های صنعتی، پروژه‌های آب‌رسانی و سرک‌های روستایی در اولویت این طرح بودجه قرار دارد.

آقای حکیمی در این نشست گفت که بودجه‌ی آن تعداد اداره‌هایی که توان مصرف کافی بودجه را نداشته باشند، در وسط سال مالی به اداره‌های که بیش‌ترین توانایی در مصرف بودجه شان به خرج داده‌اند، انتقال می‌شود.

بر اساس گفته‌های او، در سال جاری میلادی وزارت‌های کشور تا کنون فقط ۴۲ درصد بودجه‌ی انکشافی را توانسته به مصرف برسانند.

در همین حال محمدعلم ایزدیار، معاون اول مجلس سنای کشور که ریاست این نشست را بر عهده داشت گفت که مجلس سنا تلاش می‌کند تا در پانزده روز دیگر در مورد این طرح بودجه تصمیم‌اش را اعلام کند.

بر اساس قانون اساسی کشور، طرح بودجه صرف برای پیش‌نهادهای مشورتی به مجلس سنا فرستاده می‌شود و مجلس نمایندگان صلاحیت دارد تا آن را تصویب و یا رد کند که مطابق به این قانون پس از پیش‌نهادهای این مجلس به طرح بودجه، این طرح برای تصویب به مجلس نمایندگان ارایه می‌شود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

طرح درج کلمه‌ی «افغان» در شناس‌نامه‌های الکترونیک از سوی مجلس سنا تایید شد

3 ساعت قبل

وزارت‌های دفاع و داخله: پس از آغاز عملیات خزانی، تهدیدهای امنیتی کاهش یافته‌است

عقرب ۲۱, ۱۳۹۶
شماری از سناتوران کشور در جلسه امروزی با برگزاری لوی جرگه مخالفت کردند

مجلس سنای کشور خواستار اعدام‌کردن زندانیان گروه طالبان شد

میزان ۳۰, ۱۳۹۶

مجلس سنا خواستار فرستادن لیست مشاوران ریاست جمهوری و ریاست اجرایی شد

میزان ۱۲, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks