خبرگزاری بخدی

منو
اجتماعی

بنیاد آسیا: خوش‌بینی‌های مردم افغانستان نسبت به سال پیش چهار درصد افزایش یافته‌است

در تاریخ:
سه شنبه ۲۳ عقرب ۱۳۹۶
گزارش توسط:
جلیل رونق - کابل
اشتراک گذاری:

بنیاد آسیا (آسیا فوندیشن) امروز (سه‌شنبه، ۲۳ عقرب) در کابل اعلام کرد که میزان خوش‌بینی‌های شهروندان کشور در مورد وضعیت افغانستان نسبت به یک سال پیش، از ۲۹.۳ درصد به ۳۳.۸ درصد افزایش یافته‌است.

بنیاد آسیا با نشر گزارش سالانه‌ی خود از وضعیت افغانستان گفته که این رقم میزان خوش‌بینی پس از سه سال سیر نزولی و بلندترین رقم افزایش میزان‌خوش‌بینی‌ها می‌باشد.

بر اساس آمار این بنیاد، بزرگ‌ترین رقم میزان خوشبینی شهروندان کشور در سال ۲۰۱۳ میلادی با درصدی ۵۸ می‌باشد.

به نقل از گزارش بنیاد آسیا، از این میان شهروندان کشور که نسبت به آینده‌ی کشور خوش‌بین اند؛ ۴۰.۶ درصد پشتون‌ها، ۲۹.۳ درصد تاجیک‌ها، ۲۶.۲ درصد هزاره‌ها و ۲۵.۸ درصد ازبیک‌ها می‌باشد.

در گزارش آمده که افراد خوش‌بین در این ارزیابی بنیاد آسیا، به به‌بود در بازسازی، امنیت، حکومت‌داری، حقوق زنان، اقتصاد، هم‌کاری‌های بین‌المللی، حقوق بشر و کاهش مداخله‌های خارجی باورمند بوده‌است.

هم‌چنان در این گزارش آمده که ۶۱ درصد مردم افغانستان نسبت به آینده‌ی کشور بدبین است.

بر اساس گزارش، بدبینی این افراد مشکلات امنیتی، اقتصادی و حکومت‌داری عنوان شده‌است و ۶۹.۸ درصد بدبینان از وضعیت کشور گفته‌اند که چالش‌های امنیتی در صدر این مشکلات قرار دارد.

این گزارش بر بنیاد ارزیابی از ۱۰۱۲ مرد و زن در سطح کشور با درنظرداشت قومیت روی موضوعات امنیت، اقتصاد، حکومت‌داری، انتخابات، رسانه‌ها، مسایل زنان و دیگر موارد تهیه شده‌است.

به نقل از این گزارش، به رهبران مذهبی ۶۷ درصد، به رسانه‌ها ۶۵.۷ در صد، به نمایندگان پارلمان ۳۵.۴ درصد و به وزیران حکومت ۳۶ درصد شهروندان کشور اعتماد دارند.

هم‌چنان در این ارزیابی آمده که ۵۲.۳ درصد اشتراک‌کنندگان گفته‌اند که گفت‌و گوهای صلح با طالبان امکان‌پذیر است و نزدیک به ۶۳ درصد اشتراک‌کنندگان هم گفته‌اند که صلح با طالبان امنیت را در کشور تامین می‌کند.

این ارزیابی با پرسش «آیا کشور به سمت درست در حرکت است و به یا سمت نادرست؟» انجام شده‌است که حرکت به سمت درست، نشانه‌ی خوش‌بینی در آن خوانده شده‌ و حرکت به سمت نادرست، نشانه‌ی بدبینی عنوان شده‌است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks