خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

بسته اصلاحی وزارت خارجه؛ ده‌ها بست در دستگاه دیپلوماتیک ” تنقیص” می‌شود

در تاریخ:
سه شنبه ۱۷ جدی ۱۳۹۸
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی- کابل
اشتراک گذاری:

ادرس زمان، سرپرست وزارت امور خارجه کشور می‌گوید که براساس بسته اصلاحی که این وزارت به تازگی به ریاست جمهوری سپرده است ده‌ها بست در نمایندگی های سیاسی وزارت خارجه تنقیص می‌شود.

آقای زمان گفت که تنقیص بست ها در نمایندگی های سیاسی این وزارت که جزئی از بسته اصلاحی است، به هدف جلوگیری از “تورم تشکیلاتی” اجرا خواهد شد.

سرپرست وزارت امور خارجه امروز سه شنبه (۱۷ جدی) در یک نشست خبری در کابل بسته همه جانبه اصلاحات در این وزارت را روی چهار توضیح داد. این بسته شامل متحول‌ساختن دستگاه سیاست خارجی، اصلاح روند استخدام، متحول کردن روند‌های کاری و ایجاد کنسولی می‌باشد.

به گفته آقای زمان، طرح ها در بسته اصلاحی وزارت امور خارجه در مشوره و هماهنگی با کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی، اعضای شورای ملی، وزارت مالیه، رئیس عمومی احصائیه و رئیس کمیسیون تدارکات ملی ترتیب گردیده است.

براساس بسته اصلاحی، در چوکات محور اول زیر نام متحول‌ساختن دستگاه سیاست خارجی و نماینده‌گی سیاسی ۱۰۰ بست در نماینده‌گی‌های سیاسی و ۶۸ بست در تشکیل داخلی وزارت امور خارجه تنقیص خواهد شد.

به گفته سرپرست وزارت امور خارجه، این تنقیصات در چوکات تقاعدی کارمندان وزارت امور خارجه در دو سال آینده اجرا خواهد شد.

آقای زمان افزود: تشکیل ۴۴ نماینده‌گی سیاسی کمتر از «۱+۴» نفر، تشکیل ۱۳ نماینده‌گی سیاسی وزارت امور خارجه نیز «۱+۵» نفر خواهد بود. هم‌چنان ۱۳ نماینده‌گی سیاسی دیگر وزارت امور خارجه که بیش‌تر در کشورهای منطقه واقع شده است، بیش از «۱+۵» تشکیل خواهد داشت.

ساختار کمتر از «یک به علاوه چهار» به این معنا است که در کنار یک سفیر کمتر از چهار دیپلمات در نماینده‌گی سیاسی وزارت امور خارجه کار خواهند کرد.

ادریس زمان گفت که با اجرای «تنقیصات» در تشکیل وزارت امور خارجه، بیش از یک میلیارد افغانی صرفه‌جویی خواهد شد که برای بهبود زیرساخت‌های این وزارت به مصرف می‌رسد.

آقای زمان می گوید که در «بسته اصلاحی» ادغام چهار معینیت و دو ریاست نیز پیشنهاد شده است. طبق این پیشنهاد، معینیت جدید کنسولی ایجاد، اما معینیت اداری از تشکیل وزارت امور خارجه حذف خواهد شد.

ادریس زمان همچنان گفت که افراد بر اساس رقابت و لیاقت در وزارت امور خارجه استخدام خواهند شد و پیش‌شرط استخدام در وزارت امور خارجه معیار زبان خارجی تعیین شده است که باید هر متقاضی کار آن را در چند مرحله از سر بگذراند.

سرپرست وزارت امور خارجه همچنان افزودند، این بسته اصلاحی در مقایسه با تلاش های اصلاحات در تاریخ کاری وزارت امور خارجه بی پیشینه بوده که در برگیرنده اقدامات لازم و بنیادی را برای رسیدگی به تمامی مشکلات دستگاه سیاست خارجی کشور میباشد.

خبرگزاری بخدی

 

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

عبدالله: جایگاه وزارت خارجه نباید تحت هیچ شرایط زیر سوال برود

اسد ۳, ۱۳۹۸

دیدار وزیران امور خارجه افغانستان و قرغیزستان؛ تاکید بر اجرایی شدن پروژه کاسا ۱۰۰۰

حمل ۳۰, ۱۳۹۸

دیدار حکمت خلیل کرزی با وزیر خارجه استرالیا و تاکید بر گسترش همکاری و هماهنگی بیشتر دو کشور

قوس ۱۷, ۱۳۹۶

نخستین نشست مقامات ارشد افغانستان و استرالیا پس از ایجاد روابط سیاسی دو کشور برگزار شد

قوس ۱۷, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks