خبرگزاری بخدی

منو
فرهنگی و هنری

برگزاری نمایشگاه ” افغانستان خاستگاه خورشید” از سوی دانشجویان افغانستان در تهران

در تاریخ:
دوشنبه ۲۰ قوس ۱۳۹۶
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

نمایشگاه افغانستان شناسی زیر نام ” افغانستان خاستگاه خورشید” از سوی انجمن دانشجویان افغانستان در دانشگاه خوارزمی واحد کرج در تهران، پایتخت ایران برگزار شد.

این نمایشگاه با حضور شفیق شرق وابسته فرهنگی، جمال انصاری مسوول امور دانشجویی و حامد رهگذر از مسوولان نمایندگی معارف سفارت افغانستان در تهران، مسوولان برگزاری نمایشگاه و شماری از دانشجویان به روز (شنبه، ۱۸ قوس) افتتاح شد.

در این نمایشگاه لباس‌ها و غذاهای سنتی مردم افغانستان، صنایع دستی، برخی کتاب‌های ارزشمند چاپ شده در افغانستان، اشعاری از شاعران افغانستان به خط نستعلیق و تصاویری از گنیجنه طلای باختری به نمایش گذاشته شده است.

همچنان سکه‌های تاریخی، تصاویری از آرامگاه‌های مشاهیر افغانستان، اماکن تاریخی، مناظر طبیعی، تصاویر برخی هنرمندان افغانستان و نقاشی‌های دوره تیموریان هرات در این نمایشگاه دیده می‌شود.

شفیق شرق وابسته فرهنگی سفارت افغانستان در تهران ضمن ابراز سپاس و قدردانی از مسوولان، استادان و دانشجویان دانشگاه خوارزمی و لیلا کلانتری مدیر نمایشگاه، برگزاری نمایشگاه ” افغانستان خاستگاه خورشید” را در معرفی بیشتر افغانستان بسیار با اهمیت خواند.

آقای شرق گفت که عنوان این نمایشگاه با تاریخ سرزمین افغانستان همخوانی دارد زیرا بیشتر مناطق متعلق به خراسان کهن در جغرافیای افغانستان امروزی واقع شده است و فخرالدین اسعد گرگانی شاعر معروف زبان فارسی، خراسان را خاستگاه خورشید می‌داند.

به گفته آقای شرق، به دلیل روابط بسیار عمیق، گسترده و چندبعدی تاریخی که دو کشور همسایه باهم دارند و به دلیل روابط استثنایی امروز افغانستان و ایران، نیاز است همه تلاش کنند شهروندان افغانستان و ایران شناخت بهتری از این دو کشور همسایه و برادر داشته باشند و برگزاری نمایشگاه امروزی تلاشی در همین راستا می‌باشد.

شفیق شرق در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت:” اگر نتوانیم ادعا کنیم که تاریخ حوزه مشترک تمدنی ما در بلخ، غزنه، کندهار و هرات خلاصه می‌شود، می‌توانیم با جرأت بگوییم که خوانش تاریخ این حوزه بدون درنظرداشت افتخاراتی که در گذشته در سرزمین ما-که امروز افغانستان نام دارد- خلق شده بی‌معنا می‌باشد.”

او تاکید کرد که افغانستان خود را در تمامی افتخارات ایران کهن و خراسان بزرگ شریک و سهیم می‌داند.

آقای شرق افزود: ” ما تنها به افتخارات گذشته افتخار نمی‌کنیم. دانشگاه کابل در سال ١٣١١ و دانشگاه تهران در سال ١٣١٣ تاسیس شد؛ ما از پیشرفت کشورهای همسایه خوشحالیم، معنای حرف من این است که تا همین چند دهه قبل نیز وضعیت کشور ما بد نبود و اگر دست مداخلات بیرونی نمی‌بود و جنگ‌های تحمیلی اجازه می‌داد، امروز هم‌پای ملت‌های دیگر در خلق ارزش‌های نوین گام بر می‌داشتیم.”

در همین حال لیلا کلانتری، مدیر نمایشگاهِ “افغانستان خاستگاه خورشید” از همکاری دانشجویان افغانستان برای برگزاری نمایشگاه قدردانی کرده و حضور دیپلومات‌های سفارت افغانستان را برای حمایت از نمایشگاه ارزشمند عنوان کرد.

داکتر بهادر باقری، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه خوارزمی در باره شعر معاصر افغانستان- به ویژه شعر مقاومت- سخنرانی کرد.

همچنان در این مراسم خانم دکتر رائیکا خورشیدیان، پژوهشگر و مدرس بین المللی پژوهشی را در باره “حساسیت‌های میان فرهنگی” تشریح کرد.

در ادامه برنامه، جمال انصاری مسوول امور دانشجویان در سفارت افغانستان از تسهیلاتی که سفارت برای دانشجویان فراهم کرده سخن گفت و برنامه‌های سفارت افغانستان برای حل مشکلات دانشجویان را تشریح کرد.

مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با اجرای موسیقی زنده از سوی شماری از هنرمندان افغانستان به پایان رسید و این نمایشگاه برای بازدیدکنندگان در دانشگاه خوارزمی واحد کرج در تهران باز می‌باشد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

پایان نمایشگاه بهاری بادام باغ؛ ۲۶ میلیون فروش و ۷۸ میلیون قرارداد

حمل ۶, ۱۳۹۸

برگزاری نمایش‌گاه محصولات زراعتی و صنایع دستی در دایکندی

حمل ۲۲, ۱۳۹۷

نمایش‌گاه بزرگ صنایع و فرآورده‌های زراعتی روستایی در کابل افتتاح شد

عقرب ۲۳, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks