خبرگزاری بخدی

منو
بازسازی

برنامه های کاریابی و مصرف ۸۸ درصد بودجه از دست آوردهای یک ساله وزارت انکشاف دهات

در تاریخ:
چهارشنبه ۱ جدی ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

 مقام های وزارت احیا و انکشاف دهات کشور می گویند که این وزارت پر کارترین سال مالی با دست آوردهای خوب را سپری کرد که در جریان سال مالی گذشته برنامه های بزرگ کاریابی و انکشافی طرح و اجرا شده است.


انجنیر نصیر احمد درانی، وزیر احیا و انکشاف دهات کشور که طی نشست خبری گزارش از دستآورد های سال مالی ۱۳۹۵ را ارایه می کرد، کارکرد این وزارت در راستای تحقق برنامه های انکشافی این وزارت را موفقانه خواند.
آقای درانی گفت: در جریان سال مالی ۱۳۹۵ برنامه کاریابی طرح و آغاز شد، پروسه ادغام سازی ادارات موازی سرعت گرفت، برنامه همبستگی ملی تکمیل شد و برنامه ملی میثاق شهروندی منحیث یک برنامه بین الوزارتی طرح و دیزاین شده و جایگزین برنامه همبستگی ملی شد.
به گفته درانی، این وزارت در یک سال گذشته به تعداد ۱۱ هزار و ۳۸۲ پروژه انکشافی ( شامل انتقالی و جدید) را در ۲۲۸ ولسوالی تمامی ولایات تطبیق کرده است.
این پروژه ها شامل بیش از ۳۳۰۰ پروژه ساخت کانال‌های آبیاری، سربند، بند آب گردان، ترناب، دیوارهای استنادی و کاریز است.
از اثر این پروژه‌ها بیش از ۲.۵ میلیون جریب زمین تحت زرع و آبیاری قرار گرفته است.
همچنان ۳۰۷۶ پروژه سکتور تهیه آب آشامیدنی و حفظ الصحه، ۲۹۶۰ پروژه ترانسپورتی، ۴۸۸ پروژه برق، ارتقای ظرفیت، انکشاف محلی، تعلیم و تربیه، صحت، معیشت و تعمیرات دولتی از سوی وزارت احیا و انکشاف دهات تطبیق شده است.
گفته شده که در مجموع بیش از ۳ میلیون و ۳۷۲ هزار نفر در کشور از تطبیق این پروژه ها مستفید شده اند.
وزیر انکشاف دهات همچنان گفت که این وزارت در سال مالی ۱۳۹۵ حدود ۸۸ درصد بودجه شامل ۲۲۹.۶ میلیون دالر را به مصرف رسانده که در تاریخ این وزارت بی سابقه است.
برنامه های کاریابی وزارت انکشاف دهات
وزیر احیا و انکشاف دهات می گوید که این وزارت در ماه قوس سال گذشته به منظور کاهش میزان بیکاری، کاهش فقر، بازسازی و حفظ و مراقبت پروژه‌های انکشافی برنامه ملی کاریابی را طرح و عملی کرد.
نصیر احمد درانی گفت که این وزارت به خاطر تحقق این اهداف، به تاسی از برنامه ملی کاریابی «پروژه حفظ و مراقبت و کاریابی» در سه مرحله طرح و کار عملی آن را آغاز کرد.
مرحله اول برنامه کاریابی در بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ قریه در ۴۶ ولسوالی مربوط ۱۲ولایت (خوست، ننگرهار، کنر، لغمان، قندهار، هرات، فراه، بغلان، بلخ، جوزجان، فاریاب و قندور) آغاز شد.

این پروژه ها شامل بیش از ۳۳۰۰ پروژه ساخت کانال‌های آبیاری، سربند، بند آب گردان، ترناب، دیوارهای استنادی و کاریز است.
در این مرحله بیش از ۳۵ میلیون دالر سرمایه ‌گذاری شد و تاکنون با تطبیق بیش از ۴۵۰۰ پروژه در بخش‌های آبیاری، ترانسپورت و برخی از سکتورهای دیگر برای بیش از ۲۳۵هزار تن زمینه‌های کاریابی کوتاه مدت مساعد شده است.
در مرحله دوم برنامه کاریابی در تابستان سال جاری در پنج ولایت دیگر (هرات، فراه، غور، بادغیس و بامیان) بیش از ۶۹۵ میلیون افغانی هزینه شده که برای ۷۶ هزار نفر زمینه کاریابی کوتاه مدت مساعد شده است.
همچنان در مرحله سوم برنامه کاریابی در فصل خزان سال جاری در ۱۹ ولایت باقیمانده آغاز شد که با هزینه نمودن ۴۲ میلیون دالر برای نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر زمینه کاریابی مساعد شده است.
به گفته وزیر انکشاف دهات، از آغاز برنامه کاریابی تاکنون برای بیش از ۱۶۰۰ تن از جوانان، فارغان دانشگاه ‌ها و موسسات تحصیلات عالی زمینه‌ کاریابی درازمدت نیز مساعد شده است.
آقای درانی همچنان در مورد اصلاحات در این وزارت گفت که موجودیت ادارات موازی یکی از چالش‌های وزارت احیا و انکشاف دهات به شمار می ‌رفت.
به گفته درانی،‌ این وزارت طی سال مالی ۱۳۹۵ مهم‌ترین اداره‌های موازی مانند منابع بشری، تدارکات، مالی، اداری و نظارت را از برنامه‌های ملی به ریاست‌های مرکزی ادغام کرده است.
او افزود که این روند در جلوگیری از فساد مالی-اداری، افزایش کارمندان کارمندان، هماهنگی بیشتر میان کارمندان قراردادی و خدمات ملکی و سرعت در کار نقش اساسی دارد.
خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

مجلس نمایندگان نصیر احمد درانی را به دلیل دستاورد هایش تقدیر کرد

جدی ۲۷, ۱۳۹۵

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks