خبرگزاری بخدی

منو
صحت

برنامه جدید واکسین فلج اطفال برای بیش از ۵.۶ میلیون طفل امروز آغاز شد

در تاریخ:
دوشنبه ۱۷ عقرب ۱۳۹۵
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

وزارت صحت عامه کشور اعلام کرد که برنامه جدید کمپاین واکسین جلوگیری از فلج اطفال ( پولیو) برای واکسین کردن بیش از ۵.۶ میلیون طفل زیر سن پنج سال از امروز (دوشنبه، ۱۷ عقرب) در ولایات زون های جنوب، شرق و جنوب شرقی و همچنان در تمام ولسوالی های دارای خطر بلند آغاز شد.

این وزارت با انتشار خبرنامه ای گفته است که این کمپاین به همکاری سازمان صحی جهان و اداره یونیسف راه اندازی شده و تا ۲۱ عقرب ادامه خواهد داشت.
در خبرنامه آمده است که: در هر منطقه از کشور که اطفال واکسین نه شوند، زندگی سایر اطفال را در سایر مناطق افغانستان در معرض خطر این ویروس قرار می دهد.
در همین حال فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه کشور از همه  متنفذین قومی، والدین گرامی ومراقبت کنندگان اطفال خواسته که اطفال خود را در برابر ویروس فلج اطفال واکسین کنند، زیرا واکسین پولیو تنها راهی است که اطفال را از فلج دایمی و حتی مرگ محافظت می کند.
آقای فیروز گفته: افغانستان به متوقف ساختن گردش ویروس وحشی پولیو بسیار نزدیک شده است و فعالیت های ما هنوز هم به خاطر واکسین نمودن اطفال متمرکز بوده تا در برابر این مرض معافیت حاصل کند.
پولیو یک مرض فلج کننده وغیر قابل تداوی می باشد که تنها از طریق واکسیناسیون وقایه می شود، هر طفل زیر سن ۵ سال در افغانستان باید در جریان هر دور کمپاین معافیت دهی، واکسین شود.
وزیر صحت تاکید کرده که واکسن پولیو مصئون است و تنها راه موثر برای وقایه مرض فلج اطفال می باشد. این واکسن از نظر شرعی حلال بوده و توسط عالمان دین مورد تائید قرار گرفته است.
اخیراً بیشتر از ۸۰ تن عالمان دین طی یک کنفرانس در ولایت ننگرهار گردهم آمده بودند، ضمن حمایت از پروگرام محو پولیو، بر حلال بودن این واکسین تاکید کردند.
در خبرنامه تاکید  شده که واکسین پولیو برای نوزادان و اطفال مریض کاملاً مصئون بوده و هیچ عوارض جانبی به بار نمی آورد.
این کمپاین توسط ۲۵ هزار واکسیناتور آموزش دیده، به مدت چهار روز همراه با یک روز اضافی (جمعه) به خاطر واکسین نمودن اطفال بازمانده، تطبیق خواهد شد.
واکسیناتوران و کارکنان صحی خط مقدم اعضای با اعتماد جامعه اند که به خاطر مراقبت اطفال انتخاب شده اند.
گفته شده از آغاز  سال روان میلادی تا کنون ۱۰ واقعه ویروس وحشی پولیو از ولایات کنر، پکتیکا، هلمند و قندهار گزارش شده است.
افغانستان، پاکستان و نایجریا سه کشور جهان است که هنوز هم پولیو به صورت اندیمیک در آن وجود دارد.
این در حالی است که در بسیاری مناطق ناامن کشور طالبان مسلح مانع تطبیق واکسین پولیو شده و از طریق ملا امام های مساجد به حرام بودن این واکسین تبلیغات می کنند.
خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

کمپاین واکسین پولیو بعد از جنگ های اخیر در فراه دوباره آغاز شد

عقرب ۱۷, ۱۳۹۵

به دلیل ناامنی، ۳۰۰ هزار کودک در کشور واکسین پولیو نمی شوند

سنبله ۷, ۱۳۹۵

تا دو روز دیگر ۹ میلیون کودک در برابر بیماری پولیو واکسین می شوند

سنبله ۶, ۱۳۹۵

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks