خبرگزاری بخدی

منو
اجتماعی

“بحران کرونا بعضی از رسانه های کشور را به مشکل مالی و خطر سقوط مواجه کرده “

در تاریخ:
یکشنبه ۱۴ ثور ۱۳۹۹
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

کمیته‌ی مصئونیت خبرنگاران افغان می‌گوید که ویروس کرونا تعدادی از رسانه‌های کشور را با بحران مالی مواجه کرده و برخی از این رسانه‌ها نیز در معرض سقوط قرار دارند.

نجیب شریفی، رییس این کمیته امروز (یک‌شنبه، ۱۴ ثور) در یک نشست خبری همچنان گفت که ویروس کرونا سبب شده است که یک تعداد رسانه‌ها کارمندانش را از دست داده و برخی دیگر رسانه‌ها نیز نتوانسته است معاش کارمندان‌شان را بپردازند.

شریفی گفت در صورتی که راه‌هایی برای حمایت از رسانه‌های کشور جستجو نشود، آزادی بیان مورد تهدید قرار گرفته و فعالیت برخی رسانه‌ها متوقف خواهد شد. او تأکید کرد که بحران صحی ناشی از کرونا نباید باعث توقف گردش اطلاعات در رسانه‌ها شود.

او از حکومت افغانستان خواست که با صدور فرمان ویژه، برای رسانه‌های فعال در کابل و ولایات حساب اضطراری کمک مالی باز کند. به گفته‌ی او، یک کمیته متشکل از رسانه‌ها و حکومت برای شناسایی رسانه‌هایی که با بحران مالی مواجه اند، ایجاد شود.

رییس کمیته مصئونیت خبرنگاران افغان تأکید کرد که حکومت نباید از رسانه‌ها در قبال کمک توقعی داشته باشد. آقای شریفی گفت که اصل حفظ استقلال و آزادی کار رسانه‌ها باید حفظ شود، زیرا به گفته‌ی او، روابط حکومت و رسانه‌ها روابط کاری است.

شریفی همچنان از حکومت افغانستان خواست که تا ختم بحران کرونا، رسانه‌ها را از پرداخت مالیات و پول صرفیه‌ی برق معاف کند. از وزارت صحت نیز خواست که برای خبرنگاران تدابیر صحی لازم را در نظر گرفته و زمینه‌ی درمان خبرنگارانی که به کرونا مبتلا شده‌اند، را فراهم کند.

رییس کمیته مصئونیت خبرنگاران افغان از جامعه جهانی نیز خواست که از هر گونه کمک ممکن به رسانه‌های افغانستان دریغ نکنند. آقای شریفی از مسئولان رسانه‌ها نیز خواست که در چنین وضعیت بحرانی، برای تمام کارمندان‌شان معاش و امتیازات مالی عادلانه در نظر بگیرند.

از جامعه جهانی نیز می خواهیم که هر گونه کمک ممکن را به رسانه‌های افغانستان انجام دهند. از رسانه ها هم می خواهیم که در وضعیت بحرانی، برای تمام کارمندانش معاش و امتیازهای مساویانه در نظر بگیرند و یک مقدار پول در نظر بگیرند.

در افغانستان تا کنون دوهزار و ۷۰۴ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. از این میان، ۳۴۵ نفر بهبود یافته و ۸۵ نفر دیگر جان داده‌اند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

در سال گذشته بیشترین خشونت علیه خبرنگاران افغان از سوی حکومت صورت گرفته است

جدی ۲۹, ۱۳۹۸

استقبال کمیته مصوونیت خبرنگاران از پیوستن افغانستان به ایتلاف جهانی حمایت از آزادی بیان

جدی ۲۳, ۱۳۹۸

” حکومت اراد‌ه‌ای برای حمایت از خبرنگاران و رسانه‌های آزاد کشور ندارد “

دلو ۲۳, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks