خبرگزاری بخدی

منو
صحت

اولین محموله از کمک های صحی چین به کابل رسید

در تاریخ:
پنج شنبه ۱۴ حمل ۱۳۹۹
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی-کابل
اشتراک گذاری:

سفیر چین در کابل هنگام تسلیم‌دهی کمک‌های کشورش به افغانستان برای مبارزه با کروناویروس، این ویروس را در کنار چالش، فرصتی برای آن کشور خواند.

وانگ یو امروز پنجشنبه دوم اپریل (۱۴ حمل) در کنفرانس مشترک خبری با محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان گفت که کشورش به عنوان میانجی، تسهیل‌کننده و حامی در پروسه صلح افغانستان به همکاری‌اش ادامه می‌دهد.

او افزود: “ما امیدواریم تا گروه‌های سیاسی افغان در ذهن شان یک تصویر بزرگ از آیندۀ کشور را مجسم کنند و منافع تمام مردم را در نظر بگیرند. همچنان باهم در مقابله با ویروس فراگیر کار کرده و صلح را در افغانستان تحقق بخشند”.

آقای وانگ یو تاکید کرد که کشورش با حرمت‌گذاشتن به خواست‌های تمام جوانب افغانستان، در پروسۀ صلح نقش سازنده بازی خواهد کرد.

سفیر چین ابراز امیدواری کرد که افغان‌ها در سال روان خورشیدی در کنار موفقیت در مبارزه با کروناویروس به صلح نیز دست یابند.

سفیر چین در حالی کروناویروس را برای صلح افغانستان یک فرصت خوانده است که گفتگوهای مستقیم میان حکومت و طالبان آغاز نشده است.

حکومت افغانستان برای آغاز مذاکرات مستقیم ابراز آمادگی کرده و هفتۀ گذشته یک تیم مذاکره‌کننده را معرفی کرد.

اما طالبان با ترکیب این هیات مخالفت نشان داده و گفته اند که با آن تیم وارد مذاکره نخواهند شد. در واکنش به این مخالفت طالبان، حکومت افغانستان گفته که طالبان بهانه‌جویی نکرده و هیات خود را انتخاب کنند تا گفتگوهای بین‌الافغانی آغاز گردد.

‌کمک‌های صحی چین

نخستین محموله کمک‌های صحی چین به شهروندان افغان برای جلوگیری از شیوع کروناویروس، قبل از ظهر امروز پنجشنبه در میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی به جانب افغانستان تسلیم داده شد.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان، کروناویروس را یک بحران جهانی خواند و گفت که مبارزه با این پدیده به همکاری جهانی نیاز دارد.

او افزود: “مخصوصاً کشورهای که دارای امکانات و توانمندی بیشتری استند، یک مسوولیت بین‌المللی و بشری دارند که به کمک کشورهای دیگر بشتابند”.

بر اساس معلومات حکومت افغانستان، ده هزار تست کرونا، دو عدد دستگاه تهویه هوا و دو ماشین اکسیجن شامل این کمک‌ها است.

برعلاوۀ دولت چین، شرکت چینایی علی بابا هم در حدود صدهزار ماسک و ۲۰ هزار آله تشخیص را به افغانستان کمک می‌کند.

آقای دانش که ریاست کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع کروناویروس را به عهده دارد، گفت که بانک جهانی برای مبارزه با کروناویروس صد میلیون دالر و ایالات متحده ۱۵.۵ میلیون دالر را برای افغانستان در نظر گرفته اند.

او برای مبارزه با کروناویروس در داخل افغانستان به همبستگی ملی تاکید کرد و از سکتور خصوصی، شرکت‌ها و تاجران خواست که در این راستا از کمک‌های شان دریغ نکنند.

آمار وزارت صحت عامه افغانستان نشان می‌دهد که تا اکنون ۲۳۹ تن به بیماری کووید – ۱۹ مبتلا شده، چهارتن جان باخته و ده تن دیگر دوباره سلامتی شان را به دست آورده اند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

وزارت صحت: داروی ساخته شده از سوی آقای الکوزی که گفته شده داروی کرونا است از مواد مخدر تهیه شده است

22 ساعت قبل

۷۵۸ مورد جدید ابتلا به کرونا در کشور؛ شمار مجموعی مبتلایان بیش از ۱۷ هزار تن

22 ساعت قبل

مرگ یکی از کارمندان وزارت مالیه در اثر ابتلا به کرونا

جوزا ۱۴, ۱۳۹۹

صالح: افغانستان در دو ماه آینده با شیوع گسترده و سرسام آور ویروس مهلک کرونا مواجه است

جوزا ۱۳, ۱۳۹۹

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks