خبرگزاری بخدی

منو
صلح

“امریکا آماده کاهش سرباز در افغانستان است”

در تاریخ:
دوشنبه ۲۳ جدی ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته است که رسیدن توافق با طالبان در جریان سال روان ممکن است؛ اما تاکید کرده که اگر این توافق نهایی هم نشود، رییس جمهور ترمپ آمادۀ کاهش سربازان امریکایی از افغانستان است.

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی امریکا ناوقت دیروز یک شنبه ۱۲ جنوری (۲۲ جدی) در گفتگوی اختصاصی با ویب سایت خبری “اکسیوس” گفته است که ایالات متحده به شرایطی برگشته که با طالبان در حال گفتگو است.

آقای اوبراین گفته است: “نیروهای افغان بهتر عمل می‌کنند و فکر می‌کنم به زودی در یک موقعیت قرار خواهیم گرفت، خواه با یک معامله باشد و یا بدون معامله که ردپای نظامی خود را در افغانستان کاهش دهیم”.

مشاور امنیت ملی ایالات متحده در پاسخ به این پرسش – آیا او فکر می‌کند که ترامپ قبل از انتخابات ریاست جمهوری امریکا با طالبان توافق کند؟ -افزوده است که بر اساس زمان برگزاری انتخابات قضاوت نمی‌کند؛ اما ممکن است که امسال به توافق برسد.

اوبراین همچنان افزوده است: “ما روی آن کار می‌کنیم؛ اما باید معامله خوبی باشد”.

پیش از این رییس جمهور ایالات متحده به افغانستان در پایگاه بگرام اعلام کرد که شمار سربازانش را در این کشور تا سقف ۸۶۰۰ تن کاهش خواهد داد.

ایالات متحده سال گذشته به امضای توافق با طالبان بسیار نزدیک شده بود؛ اما به گفتۀ اوبراین، آن گروه با انجام حمله انفجاری قبل از فرجام مذاکرات که منجر به کشته‌شدن یک امریکایی در کابل شد، فکر کردند در این بازی بر ایالات متحده فشار وارد می‌کنند؛ در حالی که به گفتۀ وی، رییس جمهور ایالات متحده به این گونه تاکتیک‌ها تن نمی‌دهد.

این در حالی است که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان از یک هفته به اینسو در قطر به سر می‌برد و انتظار می‌رود که در این دور مذاکرات، نمایندگان امریکا و طالبان در مورد “کاهش خشونت‌ها، آتش بس و آغاز مذاکرات بین الافغانی” صحبت کنند.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز یک شنبه ۱۲ جنوری (۲۲ جدی) گفت که هرگونه طرحی برای گفتگوهای صلح ارایه می‌شود باید وضاحت داشته باشد؛ چون برای این کشور تامین صلح به معنای ختم جنگ است.

به گفتۀ صدیقی، طرح اساسی افغانستان برای گفتگوهای صلح، برقراری آتش‌بس است و کاهش خشونت جنبۀ عملی ندارد.

ناجیه انوری، رییس ارتباطات استراتیژیک وزارت دولت افغانستان در امور صلح نیز گفته است که حکومت آماده انجام گفتگوهای مستقیم با گروه طالبان است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

کمیسیون حقوق بشر: زمینه اشتراک قربانیان جنگ در گفتگوهای بین الافغانی فراهم شود

جوزا ۱۳, ۱۳۹۹

خلیلزاد: تلاش ها بر روی آغاز گفتگوهای بین الافغانی متمرکز شده است

جوزا ۱۳, ۱۳۹۹

رییس جمهور غنی از طریق ویدیو کنفرانس با مایک پمپیو گفتگو کرد

جوزا ۱۳, ۱۳۹۹

صدیقی: ملت و دولت افغانستان طالبان را مانع اصلی صلح می دانند

ثور ۲۶, ۱۳۹۹

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks