خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

افغانستان خواستار در نظرگیری ریاست جلسات گروه تماس شد

در تاریخ:
پنج شنبه ۲۰ میزان ۱۳۹۶
گزارش توسط:
عاقله رشیدی - کابل
اشتراک گذاری:

وزارت امور خارجه کشور اعلام کرده که افغانستان از سازمان هم‌کاری‌های شانگهای خواسته تا ریاست مشترک دایمی جلسات گروه تماس را برایش در نظر گیرد.

در اعلامیه‌ای که از سوی وزارت امور خارجه کشور به نشر رسیده، آمده‌است که این خواست با موافقه بیش‌تر کشورهای عضو این سازمان روبرو شده‌است.

در اعلامیه نیز گفته شده که حکمت‌ خلیل کرزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه کشور در این جلسه، از اعضای این سازمان خواسته تا به افغانستان عضویت کامل در سازمان هم‌کاری‌های شانگهای داده‌شود.

به نقل از این اعلامیه، اعضای این نشست با اتفاق آرا به این خواست افغانستان توافق کرده و گفته‌اند که باید این موضوع بیش‌تر بررسی شود.

در این اعلامیه هم‌چنان آمده که معین سیاسی وزارت امور خارجه کشور با تأکید بر تروریزم به عنوان تهدید امنیتی مشترک برای اعضای این سازمان، گفته که باید این سازمان به گونه مشترک در نابودی آن با افغانستان هم‌کاری کند.

حکمت‌خلیل کرزی از اعضای این سازمان خواسته تا با استفاده از نفوذ شان روی گروه‌های شبه نظامی، آن‌ها را جهت گفت‌وگوی صلح به رهبری افغان‌ها، به میز مذاکره حاضر کنند.

بر اساس اعلامیه وزارت خارجه، او با مهم‌خواندن نقش این سازمان در همکاری با افغانستان افزوده که کمک‌های این سازمان در افغانستان می‌تواند، ظرفیت اقتصادی کشور را برجسته سازد.

سازمان هم‌کاری‌های شانگهای جلسه گروه تماس روی افغانستان را دیروز (چهارشنبه، ۱۱ اکتوبر) در مسکو برگزار کرد.

این جلسه با اشتراک معینان وزارت خارجه کشورهای عضو این سازمان، پس از هفت سال وقفه به میزبانی وزارت خارجه روسیه برگزار شد.

افغانستان تا کنون عضو ناظر این سازمان می‌باشد و هیأت اعزامی کشور، به رهبری حکمت‌خلیل کرزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه در این نشست شرکت کرده‌بود.

قرار است که نشست بعدی گروه تماس تا دو سال دیگر به میزبانی چین برگزار شود.

در همین حال قرار است نشست چهار جانبه میان افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین روی صلح افغانستان هفته آینده در مسقط، پایتخت عمان برگزار شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از محمدامین وقاد، عضو شورای عالی صلح در گزارشی گفته که طالبان نیز در این نشست شرکت خواهد کرد.

اما در این گزارش آمده که طالبان هنوز به گونه رسمی به این نشست دعوت نشده‌است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks