خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

اتمر: کشورهای خارجی باید به حق تاریخی افغانستان؛ از جمله دیورند احترام بگذارند

در تاریخ:
دوشنبه ۱۵ عقرب ۱۳۹۶
گزارش توسط:
جلیل رونق - کابل
اشتراک گذاری:

محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی ریاست‌جمهوری افغانستان گفته‌است که تمامی سفیران و نمایندگان سیاسی خارجی مستقر در افغانستان باید به حق و ارزش‌های تاریخی و ملی افغانستان؛ از جمله خط مرزی دیورند، احترام بگذارند.

دفتر مشاوریت شورای امنیت ملی کشور با نشر اعلامیه‌ای از قول آقای اتمر گفته که این حق و ارزش‌ها برای دولت و مردم افغانستان حساسیت برانگیز می‌باشد و نمایندگان کشورهای خارجی باید مطابق این حساسیت ها ابراز نظر کنند.

این اعلامیه شورای امنیت ملی کشور به دنبال اظهارات اخیر سفیر بریتانیا در خصوص به رسمیت شناختن خط مرزی دیورند امروز (دوشنبه) صادر شده است.

نیکلاس کی، چند روز قبل در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفته بود که خط دیورند از نظر جامعه بین‌المللی مرز رسمی میان افغانستان و پاکستان است.

سفیر بریتانیا در افغانستان همچنین در مورد تصمیم پاکستان برای حصارکشی مرز این کشور با افغانستان گفت که پاکستان حق دارد در مورد مدیریت مرزهایش به شیوه که خودش می‌خواهد تصمیم بگیرد.

به نقل از خبرنامه، آقای اتمر گفته که بعضی از دیپلوماتان کشورهای خارجی در این اواخر از طریق رسانه‌ها در مورد خط مرزی دیورند صحبت‌های حساسیت‌برانگیز کرده‌اند.

دولت افغانستان مرز مشترک با پاکستان را که حدود ۲۴۰۰ کیلو متر طول دارد، به رسمیت نمی‌شناسد و مدعی است که معاهده‌ای که در این مورد در سال ۱۸۹۳ میلادی بین امیر عبدالرحمان خان، پادشاه وقت افغانستان و سر مورتیمر دیورند، وزیر خارجه وقت هند بریتانیایی امضا شده، اعتبار ندارد.

گفته شده اما دولت پاکستان و جامعه بین‌المللی این مرز را به عنوان مرز بین‌المللی بین دو کشور به رسمیت می‌شناسند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

کابل از اسلام آباد خواسته است که پنج زندانی طالبان را به افغانستان تسلیم کند

میزان ۱۷, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks